5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Jócskán a május végi határidő után adta le éves beszámolóját az egyik legnagyobb lélegeztetőgépes megbízást behúzó cég, az Európa Ázsia Kft. A biznisz egy év alatt 61-szer több árbevételt és tizenegyszeres profitnövekedést eredményezett. A legszebb az egészben, hogy mindezt alkalmazottak nélkül bonyolították le.

A magyar kormány a koronavírus-járvány magyarországi megjelenését követően, látva a nemzetközi folyamatokat, egészen hamar felismerte a helyzet súlyosságát, és eldöntötte a hazai egészségügyi készletek feltöltését. A megfelelő mennyiségű védőeszközök (maszkok, fertőtlenítők, kesztyűk) biztosítása mellett azt is felismerte a kormány, hogy nagyon nagy kereslet lesz a lélegeztetőgépekre, ezért kiküldte a portyázókat a világba, hogy szerezzék be azokat.

A portyázók annyira jól teljesítették a feladatot, hogy mintegy 16 ezer készüléket sikerült különböző cégeken keresztül beszerezni. Ebből a járvány legsúlyosabb időszakában is 1600 gép volt használatban, nem is véletlen tehát, hogy többen kritikával illetik a kormány gépbeszerzését. Még ma is rengeteg gép porosodik a raktárakban, miközben kisebb mennyiségeket belőlük rendre elajándékoz a kormány más országoknak.

Mindenesetre a megbízott cégek teljesítették a feladatot, így jelentős összegek érkeztek bevétel formájában a számlájukra. Hogy pontosan mekkora üzletet is jelentettek a lélegeztetőgépek, arról a cégek éves beszámolóiból kaphatunk képet. A társaságok zöme időre leadta a dokumentumokat, többek között a legnagyobb megbízást behúzó Fourcardinal Kft. is, ahol 49,5 milliárd forintos bevételből 15,4 milliárdos nyereség maradt a végére.

Az egyik legnagyobb üzletet megkötő cég, az Európa Ázsia Kft. beszámolójára azonban egészen őszig várni kellett, az ugyanis csak szeptember legvégén került fel az Igazságügyi Minisztérium honlapjára. A magyar kormányhoz és a - Direkt36 írása alapján - a DK-s Oláh Lajoshoz egyaránt közelálló cég 1080 lélegeztetőgépet biztosított nettó 50,9 millió dollárért, vagyis jelenlegi árfolyamon 15,8 milliárd forintért.

Ez az összeg már teljes egészében meg is jelent a cég tavalyi beszámolójában. Értékesítésből származó bevételként ugyanis 16,9 milliárd forintot számoltak el úgy, hogy előző évben csupán 276 millió folyt be a cég kasszájába. A növekedés elképesztő mértékű: 6035 (!!!) százalékos.

Érdekes lenne megvizsgálni a bevételek összetételét és forrását, ám a leadott kiegészítő melléklet nagyon szűkszavú, és ilyen részletezést nem tartalmaz - ahogy egyébként a többi eredménysor zöménél ugyanez a helyzet.

Annyi azonban biztos, hogy - mint az a 2019-es bevételből látszik - aktív tevékenységet végzett a cég a lélegeztetőgép-biznisz előtt is. Az Európa Ázsia Kft. 2018 októbere óta szerződéses partnere a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökségnek, Kínában üzemeltet kereskedelmi partnerirodát (az illetékességi terület Kína, Malajzia, Szingapúr és Indonézia), ezért havi 23 millió forintot kap a cég. Ha kiszámoljuk, ez egész év vonatkozásában pont kiadja a 2019-es 276 millió forintot. A HEPA oldalán elérhető szerződéslista alapján nem volt szerződésmódosítás annak megkötése óta, tehát 2020-ra is feltételezhetjük, hogy a partneriroda üzemeltetésből szintén 276 millió forint nevétele származott a cégnek. Tehát 16,7 milliárdos többletbevételt jelenthetett a lélegeztetőgép-biznisz.

Jól hoztak a konyhára a lélegeztetőgépek (Fotó: depositphotos.com)
Jól hoztak a konyhára a lélegeztetőgépek (Fotó: depositphotos.com)

A 16,9 milliárdos összbevétellel szemben 16,5 milliárdos anyagjellegű ráfordítást számoltak el - egy évvel ezelőtt ezen a soron 256 millió szerepelt. Bár bővebb részletezés nincs sem az eredménybeszámolóban, sem a kiegészítő mellékletben, az mégis tudható, hogy a növekedés az eladott áruk beszerzési értéke sornak köszönhető. Részben azért, mert a magyar államnak eladott lélegeztetőgépeket meg kellett vennie a cégnek, ami anyagjellegű ráfordításként értelmezhető, másrészt a lélegeztetőgép-bizniszben érintett cégek beszámolójában is ugyanez a megugrás figyelhető meg.

A cég tavalyi gazdálkodását illetően egészen meglepő, hogy ezt a hatalmas üzletet alkalmazott nélkül bonyolították le. A cégnek ugyanis évek óta egyetlen dolgozója sincs, ezt nemcsak abból tudhatjuk, hogy a személyi jellegű ráfordítások soron nulla forint szerepel, de onnan is, hogy a kiegészítő melléklet vonatkozó táblázatát gyakorlatilag kihúzták.

Részlet az Európa Ázsia Kft. kiegészítő mellékletéből (Forrás: 2020. évi beszámoló)
Részlet az Európa Ázsia Kft. kiegészítő mellékletéből (Forrás: 2020. évi beszámoló)

A bevételek és ráfordítások eredőjeként már üzemi szinten jelentősen nőtt a cég nyeresége, 19,3 millió után 271 milliót mutattak ki. A pénzügyi műveleteken elért 55 milliós veszteség, valamint a 30 milliós adófizetési kötelezettség elszámolása után 184,9 millió forint tiszta profit maradt 2020 végén. Az összeget azonban az eredménytartalékba helyezik, ebből osztalék fizetéséről nem döntöttek.

Az Európa Ázsia Kft. ezzel egyébként a lélegeztetőgépek beszerzésében érintett cégek többségéhez tartozik. Az elérhető beszámolók alapján ugyanis többen a megtermelt profitot inkább bent hagyták a cégben. Csupán 3 társaságnál történt kifizetés.

  • A korábban már említett Fourcardinál tulajdonosai jártak a legjobban, hiszen a 15,9 milliárdos profitból 15,4 milliárdot fizettek ki osztalékként. A cég Szabó László volt külügyminiszterhelyettes sógorához, illetve részben Orbán Viktor nemzetközi főtanácsadójához (Rahói Zsuzsanna) áll közel.
  • Az öt magánszemély tulajdonában lévő Medirex Zrt. 6,1 milliárdos profitjának harmada, 2 milliárd ment a tulajdonosok zsebébe.
  • Illetve a TMT Technics Kft. 2,8 milliárdos nyereségéből 864 milliót vett ki a tulajdonos, Tóth László, aki egyébként a Magyar Judoszövetség elnöke is egyben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!