3p

Meng Van-csou szerint a kanadai hatóságok súlyosan megsértették a jogait, amikor tavaly decemberben őrizetbe vették.

Beperelte a kanadai államot a Huawei kínai távközlési óriáscég pénzügyi igazgatója, mert szerinte a kanadai hatóságok súlyosan megsértették alkotmányos jogait, amikor tavaly decemberben őrizetbe vették, majd óvadék ellenében szabadon engedték az országban - közölték hétfőn ügyvédei. Meng Van-csou jogi képviselői azt mondták, hogy kártérítési pert kezdeményeztek pénteken Brit Columbia tartomány legfelsőbb bíróságán a kanadai állam, a határőrség és a rendőrség ellen. Keresetük szerint a hatóságok letartóztatása nélkül azonnal elvették elektronikus eszközeit, és törvénytelenül megtekintették tartalmukat.

Meng Van-csóu (EPA)
Meng Van-csóu (EPA)

Az Egyesült Államok igazságügyi minisztériuma januárban vádat emelt a Huawei és pénzügyi igazgatója ellen. Az amerikai hatóságok több szálon folytatnak vizsgálatot a cég ellen. Azzal vádolják, hogy leányvállalatai segítségével megsértette az Irán elleni szankciókat, valamint azt feltételezik, hogy műszaki és kereskedelmi titkokat lopott el amerikai cégektől. Meng Van-csou tagadja az amerikai kormányzat vádjait, és harcol az Egyesült Államoknak történő kiadatása ellen. A Huawei szerint "indokolatlanul üldözik" a vállalatot, ezért kérte, hogy Washington vonja vissza a letartóztatási parancsot, Kanada pedig ne adja ki őt az Egyesült Államoknak. 

A pénzügyi igazgató perét a kanadai állam ellen aznap kezdeményezte, hogy a kanadai igazságügyi minisztérium bejelentette: Washington elegendő bizonyítékot mutatott be ahhoz, hogy megkezdjék a kiadatási eljárást, amelynek végén várhatóan kiadják Menget az Egyesült Államoknak. Ennek első lépéseként március 6-án meghallgatást tartanak, amikor kitűzik a határozathozatal idejét. 

Pénteken Kína ottawai nagykövetsége elítélte a legutóbbi kanadai döntést, és tiltakozott a jogi eljárás folytatása ellen. A képviselet közleménye szerint politikai üldöztetésről van szó. Szombaton a kínai külügyminisztérium is bírálta Kanadát, amiért úgy döntött, hogy elindítja az Egyesült Államok által kért kiadatási eljárását. 

A Huawei az Egyesült Államok kormányát is készül beperelni a texasi keleti körzeti bíróságon - írta hétfőn a The New York Times az ügyet ismerőkre hivatkozva. A lap szerint úgy tűnik, a Huawei azt róná fel a bíróságon, hogy a vállalatnak a piacról történő kizárása a parlament által bírói tárgyalás nélkül hozott határozat polgári jogoktól vagy vagyontól való megfosztásról.

Hétfőn a kínai kormány szóvivője azt vetette az Egyesült Államok szemére, hogy kettős mércét alkalmaz, amikor azt állítja, hogy a kínai törvények írják elő a Huawei cég számára más országok információs biztonságának megsértését. Csang Je-szuj azt mondta, hogy amerikai tisztviselők szövegösszefüggéséből kiragadva idéztek egy részt a kínai nemzetbiztonsági törvényből, a kínai vállalatokkal összefüggésben pedig "rájátszanak" az úgynevezett biztonsági kockázatokra. A 2017-ben született törvény más országok tapasztalatára építve védi az emberi jogokat, továbbá egyének és szervezetek törvények adta jogait - mondta. Az ilyenfajta politikai eszközökkel történő beavatkozás a gazdasági tevékenységbe sérti a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályrendszerét, és felbomlasztja a tisztességes versenyre épülő nemzetközi piac rendjét. Ez tipikus példája a kettős mérce alkalmazásának - szögezte le a kínai kormány szóvivője.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!