A vásárlók születési dátumának rögzítése jogsértésnek minősül, sőt, még 180 napig tárolták is az adatokat. Ugyanis még tavaly nyáron történt, hogy az Aldiban akkor is elkérték a személyi igazolványát az embereknek alkoholvásárlásnál, ha egyértelmű volt, hogy elmúltak 18 évesek.
Az áruházlánc nem is tagadta a gyakorlatot: mint kiderült, a folyamat úgy zajlik, hogy a kasszások elkérik a vásárlók azonosító okmányát, „a pénztáros a kassza rendszerébe begépeli a pontos születési dátumot, a szoftver pedig egy egyszerű kivonási műveletet végez a születési dátum és az aznapi dátum alapján”. Ezt azzal indokolták, hogy a dolgozóik munkáját akarják megkönnyíteni.
Csakhogy miután egy MSZP-s képviselő, Tóth Bertalan rákérdezett arra, hogy jogszerű-e azt, amit az Aldi csinál, fogyasztóvédelmi vizsgálat indult az ügyben - írja a hvg.hu.
Sőt ahogy az a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) 2022-es évi beszámolójából kiderül, többen tettek adatvédelmi panaszt is az ügyben. Volt olyan bejelentő, aki hiába kért adatkezelési tájékoztatót arról, hogy az üzlet milyen jogalapon akarja rögzíteni a születési dátumát, nem kapott.
A NAIH hivatalból indított eljárását, amelyből kiderült, hogy nemcsak a vásárló életkorának kiszámítására használta fel az Aldi a születési dátumok rögzítését. Ezeket az adatokat a naplófájlok részeként 180 napig tárolták, és így az üzletlánc adatfeldolgozói is hozzájuk férhettek.
Ez alapján adatvédelmi jogsértésnek minősült az Aldi gyakorlata a NAHIH szerint. Emiatt 95 milló forint adatvédelmi bírság megfizetésére, illetve az életkor ellenőrzésével kapcsolatos gyakorlata felülvizsgálatára és az üzlethelyiségekben megvalósuló adatkezelésekre vonatkozó adatkezelési tájékoztató kihelyezésére kötelezték az üzletláncot.