3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Már nem Kovács Zoltán a vezérigazgatója a 2021 őszén a taszári repülőtér megvásárlására kijelölt SGF Silu Global Fund Holding Zrt.-nek. A korábbi újpesti csatárt a cég fő részvényesének tulajdonosa váltotta a pozíción.

Még október végén lemondott vezérigazgatói posztjáról a taszári repülőtér megvásárlására korábban kijelölt cég, az SGF Silu Global Fund Holding Zrt. (SGF) vezérigazgatója, a korábbi újpesti csatár, Kovács Zoltán – derül ki a cégbírósági dokumentumokból. A zrt. részvényesei a lemondást elfogadták, és új vezérigazgatóvá az SGF Silu Global Fund fő részvényesének, az Optimum Solar Zrt.-nek tulajdonosát, Lugos Rolandot választották. Lugos egyébként maga is részvényes a vállalkozásban, az Optimum Solarral együtt a részvények felét birtokolja.

Kovács ugyanakkor megmarad a tulajdonosok között, 24 százaléknyi tulajdoni hányadával továbbra is a zrt. második legnagyobb részvényese.

A 2021 májusában 5 millió forintos törzstőkével alakult SGF Silu Global Fund Zrt.-t a kormány egy határozatában még az év őszén jelölte ki a használaton kívüli taszári légibázis megvásárlására. A cég ekkor még két férfi, Németh János és Cseke István tulajdonában állt, akik a Covid alatt szájmaszkok gyártásával, illetve külföldi munkaerő Magyarországra közvetítésével foglalkoztak.

Cseke és Németh 2021 végén értékesítette a céget, ekkor került a tulajdonosok közé a korábbi újpesti kedvenc, Kovács Zoltán. 2022 márciusában újabb változás állt be a tulajdonosi szerkezetben, ekkor került a zrt.-be a hazai napelempiac meghatározó szereplője, az Optimum Solar és annak tulajdonosa, Lugos Roland. Akkori közleményük szerint a reptér területe alkalmas lenne naperőmű telepítésére.

És bár az SGF Silu Global Fund valóban tett kísérletet a taszári reptér megvásárlására (legalábbis a cég tulajdonjoga széljegyként fel volt tüntetve a tulajdoni lapon), a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő lapunkat arról tájékoztatta, az adásvételi szerződés nem teljesült, így az SGF tulajdonjogának bejegyzését elutasították.

Kovácséknak nem sikerült nyélbe ütniük az üzletet a taszári légibázis megvásárlásáról. Fotó: Wikipedia
Kovácséknak nem sikerült nyélbe ütniük az üzletet a taszári légibázis megvásárlásáról. Fotó: Wikipedia

Idén februárban pedig a kormány vissza is vonta azt a határozatot, melyben vevőként kijelölték az SGF-et, helyette árverésre bocsátotta az ingatlanegyüttest.

Az árverés tavasszal zárult le, és szeptemberben, a nyertes cég tulajdonjogának bejegyzését követően lapunk elsőként írta meg, hogy az új tulajdonos a kormányzattal remek kapcsolatokat ápoló, magyar állampolgársággal is rendelkező tajvani milliárdos, Frank Liu cégbirodalmának, a Chi Fu-csoportnak a Billion Up Kft. nevű cége lett.

Az SGF tevékenységéről eközben nem sokat lehet tudni. A cég 2022-es beszámolójából az volt kiolvasható, egy 777,8 millió forintos kölcsönt kaptak, amiből egy „jelentős mértékű üzletrész” megszerzésére 712 millió forint foglalót fizettek ki. A foglaló azonban „a szerződés idevonatkozó pontja alapján behajthatatlan”, így pénzügyi ráfordításként számolták el, ráadásul a kölcsönt további 57,8 millió forint kamat is terheli. Azt nem tudni, milyen üzletrészt kívántak megvásárolni, és az sem, kitől kapták a kölcsönt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!