3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az állami munkákat rendszeresen elnyerő, kormányközeli takarítócég két leányvállalatát olvasztja magába. Az egyik cég jókora veszteséget hozott össze tavaly, a másik viszont stabil lábakon áll, több száz alkalmazottal.

Jogutód társaságként a kormányközeli és kormánykedvenc takarítócég, a B+N Referencia Zrt. magába olvasztja két leánycégét, a B+N Magyarország Kft.-t és a B-Omega-T Kft.-t - derül ki a cégközlönyben minap megjelent hirdetményből.

Az egyesülésről június 3-án, illetve 30-án született döntés, melynek eredményeként a két beolvadó cég, a B+N Magyarország és a B-Omega-T megszűnik önálló egységként létezni.

A B+N Referencia Zrt., vagyis az átvevő cég eddig sem volt kis szereplője a piacnak. Rendszeresen nagy állami megrendeléseket tud tető alá hozni, talán a legismertebb partnere a cégnek a Magyar Államvasutak. Gyakran találkozni az állomások területén B+N Referencia-feliratos mellényt viselő dolgozókkal. A cég sikere nyilván nem független a tulajdonosi hátterétől sem.

Stabil partnerei a MÁV-nak (Fotó: MTI)
Stabil partnerei a MÁV-nak (Fotó: MTI)

A B+N Zrt. korábban Simicska Lajos üzleti köréhez tartozott, de ma már Kis-Szölgyémi Ferenc a tulajdonosa. Kis-Szölgyémi viszonylag könnyen köthető a NER legbelsőbb köreihez, miután több közös érdekeltsége is volt Tombor Andrással. Ő egyrészt több kormányközeli ügyletben is benne volt, másrészt egy időben Habony Árpád hitelezőjeként is emlegették. A Fidesz kommunikációs stratégájának NAV-vizsgálatakor ugyanis azt állította, hogy ő adott kölcsön 20 milliót Habony Árpádnak.

Visszatérve a beolvadásra. Az egyik cég, a B-Omega-T esetében még talán kézenfekvő megoldásnak is tűnik a beolvasztás a társaság 2020-as gazdasági eredményeit nézve. Bár a bevételek tekintetében nem hozott nagy visszaesést a koronavírusos korlátozásokkal teletűzdelt év, 213 millió folyt be a kasszába a korábbi 263 után, mégis tetemes veszteséget könyveltek el. A 2019-es 10,7 milliós nyereség után tavaly 132 millió mínusz lett a gazdálkodás eredménye. Ez pedig olyan mértékű volt, hogy negatív tartományba csúszott a cég saját tőkéje. Ez a jogszabályok értelmében már nem minősül szabályos működésnek, és a tulajdonosnak tőkerendezési kötelezettsége keletkezik.

A másik társaság, a B+N Magyarország Kft. esetében inkább a tevékenységek racionalizálása állhat az összevonás hátterében, mintsem gazdasági megfontolások. A cég számait nézve ugyanis gyakorlatilag a B-Omega-T-vel ellentétes eredményeket hozott az elmúlt két év. Míg 2019-ben a 6,8 milliárdos árbevételből majdnem 70 milliós veszteség lett a vége, tavaly a 4,2 milliárdra csökkenő bevételből csináltak 392 milliós tiszta profitot.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!