4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Csütörtökön lejár az NHB Bank 7 millió forint feletti kifizetéseit tiltó 30 napos jegybanki határidő. A hogyan továbbról a Magyar Nemzeti Bank (MNB) sajtóközleményt ad ki. A legnagyobb esélye annak van, hogy az MNB nem hagyja veszni a Matolcsy-unokatestvér Szemerey Tamás által tulajdonolt bankot – értesült az mfor.hu.

Vegyük sorra az NHB-val kapcsolatban lehetséges forgatókönyveket. Az egyik, hogy a tulajdonos, azaz a Szemerey Tamás által birtokolt BanKonzult Pénzügyi Gazdasági és Tanácsadó Kft. helyre tudja állítani a bank fizetőképességét. Bár Szemerey 45-50 milliárd forint közötti vagyon felett diszponálhat, e tőke döntő része le van kötve, így ahhoz, hogy likvid pénzt tegyen a bankjába, értékesítenie kell. E szándékára utalhatott az, hogy a december 18-ai fellépést követően alig 3 nappal már túl is adott az MKB Bankban addig meglévő, közel 33 százalékos pakettjén – az Mészáros Lőrinc üzlettársához, Szíjj Lászlóhoz került. A vételár nem ismert, így csak az üzleti gyakorlatot hívhatjuk segítségül. Eszerint a részvényeket a saját tőke figyelembevételével árazzák be, amire egy ekkora pakettnél még rá szoktak tenni bizonyos mértékű felárat. Az MKB-csoport saját tőkéje 2018 első félévének végén a nemzetközi számviteli szabályok szerint közel 141 milliárd forintot tett ki.

Leválaszthatják az NHB befektetési tevékenységét
Leválaszthatják az NHB befektetési tevékenységét

Ha a tulajdonos nem tud gondoskodni a bank helyreállításáról, akkor elvileg azt szanálhatja az MNB, mint erre kijelölt hatóság. A szanálásnak három jogszabályi feltétele van: 1. ha már fizetésképtelen a bank vagy előreláthatóan az lesz, 2. a fizetésképtelenségi helyzetet más úton nem lehet megoldani, 3. a bank megmentése közérdek. Ez utóbbit nem érzik olyan erősnek piaci berkekben, ami indokolttá tehetné az NHB szanálását. Mely során például biztosítani lehet a bankbetétekhez való folyamatos hozzáférést. Ez azt is jelenti, hogy a betétek folyamatosan hozzáférhetőek lennének és nem „fagynának be”, tehát nem lenne szükség arra, hogy a betéteseket az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) 100 ezer eurónak megfelelő összegig – azaz jelenlegi árfolyamon mintegy 32,2 millió forintig – biztosan és esetleg még további 50 ezer euróig – azaz 16,1 millióig – kártalanítsa.

A szanálás alapvetően nem a bank megmentésére irányul, hanem a biztosított betétesek minél hatékonyabb védelmére, a piaci funkciók működtetésére és a pénzügyi stabilitás fenntartására. E célok olykor a bajba került bank egy részének vagy egészének értékesítésével, sok esetben a visszamaradó részek felszámolásával érhetők el. Kering is a piacon olyan verzió, miszerint az NHB életképesnek bizonyult befektetési szolgáltatási tevékenységét leválasztanák a bankról.

Szanálásnál az MNB-nek erősebbek a jogosítványai, mint a bank élére 2019. április 18-áig kirendelt felügyeleti biztosoknak: nemcsak a menedzsment jogok gyakorlását vonhatja el, hanem a tulajdonosok rendelkezési jogát is felfüggesztheti a szanálás idejére. A szanálás alatt a tulajdonosi döntéseket az MNB hozná meg.

Ha nem jöhet szóba a szanálás, vagy az nem hozna eredményt, akkor az MNB visszavonhatja az NHB tevékenységi engedélyét, felszámolási eljárást indíthat, és/vagy végelszámolást kezdeményezhet.

Viszonyításképpen: az MNB például 2014 decemberében azzal egy időben, hogy visszavonta a Széchenyi Kereskedelmi Bank tevékenységi engedélyét, elrendelte a végelszámolását, arra hivatkozva, hogy az intézmény működése fenntarthatatlanná vált. Húsz munkanapon belül az OBA elkezdte a betétesek kártalanítását.

Felszámolást az MNB akkor kezdeményezhet, ha a tevékenységi engedélyt vagy azért vonja vissza, mert a bank a nem vitatott tartozását az esedékességét követő öt napon belül nem egyenlítette ki és vagyona (eszközei) az ismert hitelezők követelésének kielégítésére sem nyújtana fedezetet. Vagy, ha a végelszámoló az MNB-t arról tájékoztatta, hogy a végelszámolás alatt álló bank vagyona nem elegendő a hitelezők követelésének fedezetére, és a tulajdonosok a hiányzó összeget harminc napon belül nem fizették meg.

 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!