9p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Még egy hónapig biztosan nem lehet étterembe menni, elmaradnak a szilveszteri rendezvények. Még ha ki is nyitnak a vendéglátóhelyek, az emberek egyhamar nem fogják megrohamozni őket. Állami támogatás nélkül esély sincs a túlélésre - mondják a vendéglősök, míg a bevásárlóközpontokat tömörítő egyesület ötpontos javaslatban fogalmazta meg a kéréseit a szaktárca felé. Közben a kormány keddi döntése értelmében január végéig meghosszabbítják a bértámogatást a turizmusban és a vendéglátásban.

A cikk eredetileg laptársunk, a Piac & Profit oldalán jelent meg. 

Orbán Viktor miniszterelnök hétfői bejelentése szerint még egy hónapig, vagyis január 11-ig fennmarad a jelenlegi kijárási tilalom és a szigorú intézkedések. Azaz este 8-tól reggel 5-ig nem lehet kimenni az utcára, a patikák és a benzinkutak kivételével 7-től zárva tartanak a boltok és a legtöbb rendezvény továbbra is be van tiltva. Az éttermek a következő hetekben is csak elvitelre szolgálhatnak ki.

(Fotó: Pixabay)
(Fotó: Pixabay)

A miniszterelnök egészen addig húzta a döntést, amíg teljesen világossá nem vált a számára – pontosabban tették a számára –, hogy nem lehet szabadon engedni a népet, mert annak beláthatatlan következményei lennének. Illetve nagyon is belátható, elhunytak számában mérhető következményei lesznek. Ebből végül annyit maradt, hogy talán Szenteste enyhülhet valamit a szigor, de erről majd csak december 21-én dönt a kormány – írtuk a miniszterelnök bejelentésére reagálva.

Miként szólnak ehhez a vendéglátásban?

A turizmus az egész a világon a járványt legjobban megsínylő ágazatok közé tartozik. A következményeket gyakorlatilag most kell feldogoznia nem csak az itt dolgozóknak, hanem a törvényhozóknak is, miként és milyen módon segítsenek az ágazaton.

Megkerestük a vendéglátóhelyeket, éttermeket képviselő Magyar Vendéglátók Ipartestületét (MVI), hogy ők miként látják a mostani helyzetet.

„Állami támogatás nélkül nincs esély a túlélésre, a tartalékok elfogytak” – nyilatkozta a Piac és Profitnak Kovács László, az MVI elnöke.

Kovács László szerint nagyon nagy a baj a szektorban, a koronavírus-járvány második hullámának sokkal súlyosabb hatásai vannak, mint amilyen az elsőnek volt.

„Augusztus 28-án, amikor a kormány döntött a határzárról, tudatosult az emberekben, hogy nincs vége a vírusnak. Az év végére vonatkozó rendezvényekre nagyjából két hét alatt kiürültek az előjegyzési naptárak. Októberre az egyéni vendégek is elmaradoztak. Az éttermeket, szállodákat érintő, novemberben bejelentett zárás már csak pont volt az i-re. Ugyanakkor a szigorítások folytatása abszolút logikus lépés, hiszen a kontaktusok számának csökkentése a cél” – mondta Kovács László.

A nagy elbocsátások márciusban már lezajlottak a vendéglátásban. Országos átlagban a 180 ezer vendéglátóipar alkalmazottból – beleértve a szállodai szegmenst is – 30-35 ezer főt küldtek el az első hullám alatt. Ezt követően a szektor visszaszívta a korábban elbocsátottak jelentős részét, főleg vidéken. Augusztusra már ismételten nagyjából 170 ezer ember dolgozott a vendéglátásban és a szállodaiparban.

Hogy az elmúlt időszakban alatt mennyien veszítették el az állásukat, az MVI elnöke nem tudott pontos számot mondani, mert a statisztikai adatokban még nem látszódik a munkanélküli hullám. E mögött az áll, hogy sokaknak mikrovállalkozása van, vagy egyéni vállalkozók dolgoznak, és bár nulla forint a bevételük, gyakorlatilag munka nélkül vannak, még halogatják a tevékenységük felfüggesztését. Egyúttal még reménykednek abban, lesz munka karácsonykor.

„Körülbelül most is annyian lehetnek állás nélkül, mint az első hullám alatt, de számuk 30 ezer főnél nem kevesebb. Ez a szám egészen biztosan növekedni fog, hiszen januártól áprilisig tartó időszak egyébként is egy holtszezon a vendéglátásban. Nincs lehetőség a tartalékképzésre, ezért nagyon nehéz azt megjósolni, hogy miből lehet ezeket a negatív hónapokat finanszírozni” – mondja Kovács László.

Bár a jelenleg fennálló szigorítások január 10-ig fennállnak, de az ipartestület bízik abban, hogy a kormányzat felméri azt is, ha a korlátozásokat feloldják, a vendéglátás újraindulásához pusztán ez nem lesz elegendő, mert az emberek nem fognak egyből étterembe járni. Ráadásul a teljes vendéglátószektor valós helyzetével majd csak március-áprilisban fognak szembesülni, hiszen addig sokan tetszhalott állapotban tartják a cégüket.

„Ebből a végén lesz, aki életre kel, lesz, aki nem” – tette hozzá Kovács László.

Az ipartestület elnöke reméli, eljön az az idő, hogy az embereknek újra meglesz a lehetőségük arra, hogy társaságba járjanak és a mostani szigorító intézkedéseket eltöröljék. Mindeközben még nem látni, milyen mértékben fog velünk maradni a járvány, lesznek-e további hullámok, önmagában a vakcina milyen mértékű segítséget jelent, egyelőre még nem lehet feltérképezni.

Megrogyott a turizmus

Októberben a külföldi vendégek száma 94 százalékkal, az általuk a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött éjszakák száma 93 százalékkal visszaesett az előző év azonos időszakához képest - közölte kedden a legfrissebb adatokat a Központi Statisztikai Hivatal. A belföldi vendégek száma 35 százalékkal, az eltöltött éjszakák száma 30 százalékkal csökkent. Az összesen 63,7 százalékkal kevesebb, 909 ezer vendégéjszaka 89 százalékát a belföldi vendégek töltötték el.

Infúzión az ágazat

Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke megkeresésünkre elmondta, hogy a jelenleg a vendéglátóipari szakmának nyújtott bértámogatási rendszer elegendőnek tűnik ahhoz, hogy az ágazat „infúzión” kibírja a – remélhetőleg – tavasszal várható újranyitásig. Flesch Tamás szerint is az elbocsátások legnagyobb része már a tavaszi hullám alatt megtörtént, de a szektorban összességében a munkaerő 40-50 százalékát küldték el, de organikusan is sokan távoztak a területről. Az elnök úgy fogalmazott, hogy a jelenleg rendelkezésre álló munkaerő már mindenképpen szükséges ahhoz, újra lehessen nyitni, ezért már nem szabad elveszíteni senkit.

Meghosszabbítják a bértámogatást

A vendéglátás, a szálláshely, a művészet, a szórakoztatás és a szabadidő szektorokban az 50 százalékos bértámogatást jövő év január végéig fenntartjuk, így 140 ezer munkahelyet véd meg a kormány – jelentette be Varga Mihály a turizmus és a vendéglátás területének ágazati képviselőivel tartott keddi egyeztetés után. A szaktárca közleménye szerint a pénzügyminiszter kijelentette: amennyiben később az ágazat szereplői kezdeményezik, az intézkedések meghosszabbíthatók. Varga Mihály közölte: az ágazati szereplők jelezték, hogy bár az eddigi kedvező intézkedések nagy segítséget jelentettek a fennmaradásukban, a veszélyhelyzet meghosszabbításával a munkahelyek védelme érdekében további segítségre van szükségük. A kormány ezért a bértámogatás januárig történő meghosszabbítása mellett döntött azzal, ha az ágazat szereplői kezdeményezik, további hosszabbítás is lehetséges. Az adó- és járulékkedvezmények kapcsán a miniszter kifejtette, hogy azok is megmaradnak, így az ágazatban működő vállalkozások mentesülnek a munkáltatói adóterhek megfizetése alól. Az eddigi lépéseket kiterjesztjük az utazásszervezéssel foglalkozó cégekre is – tette hozzá Varga Mihály megemlítve, hogy a gazdaság újraindításában a magyar turisztikai szektornak is eredményesen kell részt vennie. Ehhez most az kell, hogy a költségvetés oldaláról is segítsük a fennmaradásukat, és megőrizzük a munkahelyeket – fogalmazott a tárcavezető.

A további támogatásokkal kapcsolatban elmondta, hogy tisztában vannak azzal, hogy azzal együtt, hogy a turizmus az egyik a járvány által leginkább érintett terület, nem ők az egyetlen szenvedő fél. Mint mondta, úgy gondolják, hogyha a bértámogatási rendszert és a járulékelengedést a következő nagyjából négy hónapra megkapná a turisztikai szakma, akkor a jelenlegi munkaerőmennyiséggel ki tudná húzni az ágazat a tavaszi nyitásig.

Elmaradnak a vásárlók a plázákból 

Korábban egyik-másik nagyobb budapesti pláza tervei között ott volt, hogy az ingatlan tetőkertjében vagy oldalsó teraszán, tehát nyitott területen rendezvényeket tartanak. De ettől végül elálltak, már a korlátozások most bejelentett meghosszabbítása előtt. Ezt azzal is indokolták, hogy mivel szinte mindegyik központ nemzetközi tulajdonban van, a nemzetközi minősítések miatt sem térnek el a kormány által meghozott szabályoktól.

A bevásárlóközpontokban egyébként főleg a korai zárás miatt esnek el bevételtől az éttermek és kávézók. Természetesen a nem alapvető cikkeket árusító üzleteknek (ruházat, cipő, elektronika) is előbb kell bezárni, mint egyébként lehetne. Utóbbiak már hónapok óta a normális nyitvatartási időben is szenvednek, a látogatószámok 40-60 százalékkal is visszaestek a tavalyi évhez képest.

Több hullámban bombázták már a magyar kormányt a legnagyobb plázák bérlői, hogy tegyen valamit, de a kabinet eddig nem reagált. Pár napja a Bevásárlóközpontok Bérlőinek Érdekvédelmi Egyesülete (BBÉE) ötpontos követelést juttatott el az ITM-hez és tárgyal is a javaslataikról. A lapunknak elküldött pontok a következők:

  • a bérleti díjak forintban fixálása visszamenőleges hatállyal 202  márciusától az elmúlt 2 éves átlagon, legalább 2021 végéig, de inkább 2022 június 31-ig
  • a helyi iparűzési adó eltörlése legalább 12, de inkább 18-24 hónapra
  • ÁFA csökkentés a ruházati, lábbeli-, és vendéglátó szektorban 18-24 hónapra, hasonlóan az építőiparban már meghozott intézkedéshez
  • bérköltségek 50 százalékát támogatásként adják oda (engedjék el) a cégeknek a szektorban (bruttó bér + bérterhek fele). Vendéglátó szektorban már van hasonló intézkedés
  • bérleti díjak 50 százalékos csökkentése szeptembertől 2021 február végéig, a cseh modellhez hasonló rendszerben
  • bérleti díjak emelésének megakadályozása 2023.12.31-ig.

Az egyesület díjemelési és felmondási moratórium kihirdetését kezdeményezi 2024. január 1-ig, valamint kéri a bérleti biztosítékok lehívásának megakadályozását a vészhelyzet megszűnését követő második hónap végéig.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!