2p

Az MVM Zrt. 81,1 milliárd forint veszteséggel zárta az idei első fél évet, míg a tavalyi azonos időszakban 28,3 milliárd forint adózás utáni nyeresége volt - derül ki a Budapesti Értéktőzsde honlapján szerdán közzétett konszolidált jelentésből.

Az energetikai szolgáltató a nem auditált adatok alapján az értékesítési árbevételét jelentősen, 1082,3 milliárd forintról 2429,4 milliárd forintra növelte egy év alatt. A 90 milliárd forintos EBITDA (kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredmény) ugyanakkor 78,5 milliárd forinttal kevesebb a tavalyinál.

A tárgyi eszközök és immateriális javak összesítéséből kiderül, hogy az első fél évben nem volt jelentős értékesítése a csoportnak, a beszerzések értéke ugyanakkor 63,5 milliárd forintról csaknem 106,6 milliárd forintra nőtt, főként a Magyar Földgáztároló Zrt.-nél, az MVM Zöld Generáció Kft.-nél, a Mavir Zrt.-nél, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt.-nél megvalósított beruházások, valamint MVM ÉMÁSZ Áramhálózati Kft. hálózati beruházásai miatt.

Az ugyancsak szerda délután megjelent vállalati közlemény a csökkenő eredményt főképp a lakossági szolgáltatási árak és rendszerhasználati díjak alakulásával magyarázza, hozzátéve, hogy az a 2022. június 30-át követő kormányzati és szabályozói intézkedések eredményeként kompenzálásra kerül az év második felében. A bevétel emelkedését a magas energiabeszerzési és a magas versenypiaci értékesítési árak okozták - írták.

Az MVM energiabeszerzési költségei jelentősen megnőttek, ahogy az a beszámolóhoz csatolt táblázatból látszik, a továbbértékesített energiát közel háromszoros áron vásárolták:

A továbbértékesített energia beszerzési költsége
A továbbértékesített energia beszerzési költsége

A forint árfolyama is hatott a vállalatcsoportra

A jelentésben kitérnek arra, hogy a földgáz és a villamos energia drágulása mellett a forint euróval szembeni árfolyama, valamint az alapanyagok árától függő finanszírozási költségek is befolyásolják a vállalatcsoport eredményességét. Hozzátették, hogy a tevékenységük jelentős része hatósági árszabályozás alá esik, ezért folyamatosan egyeztetnek a kormányzati szervekkel, hogy a feladataikat és a szerződéses kötelezettségeiket teljesíteni tudják.

A társaság tulajdonosi jogait a Technológiai és Ipari Minisztérium gyakorolja, részvényeinek egyedüli birtokosa a Magyar Állam. Az MVM egyúttal a BÉT kötvénykibocsátója is, vállalati kötvényeit 2021-ben bocsátotta ki 10 éves futamidőre. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!