Azután, hogy Oroszország kihátrált a gabonaegyezményből, meglehetősen sok kérdés maradt ezen a területen, és az Ukrajnával szomszédos országok termelői sem nyugodtak. Szeptember 15-ig tart az ukrán mezőgazdasági termékek uniós behozatali tilalma, az azonban nagy kérdés, hogy mi lesz ezután.
A Szabad Európa cikke szerint bár az uniós agrárbiztos meghosszabbítaná az ukrán termékek behozatali tilalmát az EU-ba, azonban nem ez az Európai Bizottság hivatalos álláspontja, Brüsszelben ugyanis arra készülnek, hogy szeptember 15. után ismét akadálytalanul lehet értékesíteni majd az Ukrajnából származó mezőgazdasági termékeket.
Ahogy arról korábban részletesen is írtunk, az Európai Unió még tavasszal döntött úgy, hogy öt Ukrajnával szomszédos ország, Magyarország, Bulgária, Románia, Lengyelország és Szlovákia területén szeptember 15-ig tilos a szabadkereskedelmi megállapodás keretében beérkező ukrán gabonát értékesíteni.
Ez az idő eltelt, és kevesebb mint két hét maradt arra, hogy az Európai Unió döntsön, ezzel kapcsolatban pedig Janusz Wojciechowski, a már említett, és egyébként lengyel agrárbiztos EP-meghallgatásán úgy fogalmazott, hogy
nincs döntés a hosszabbításról, de szerintem ha nem hosszabbítjuk meg, a probléma ugyanúgy előáll.
A szakember szerint mindezt indokolja az is, hogy az idei számok alapján 54 millió tonna az exportálható ukrán gabonamennyiség, az EU szárazföldi úton havi négymillió tonnát képes elszállítani. Hangsúlyozta, szerinte a korlátozásokat az év végéig ki kell terjeszteni, ugyanakkor kiemelte, mindez az ő magánvéleménye.
A portál cikke szerint ennek fényében különösen érdekes, hogy Wojciechowski saját szóvivője ezután nem sokkal azt magyarázta, hogy a biztosi testület nem ért egyet ezzel a véleménnyel, és a korlátozás szeptember 15-i érvényességére ugyanis úgy tekintenek, hogy lejár a lehetőség, és nincs javaslat arra vonatkozóan, hogy meg kellene hosszabbítani.
A Szabad Európa ugyanakkor emlékeztet, azt még ennek ellenére sem lehet kizárni, hogy készül egy javaslat a hosszabbításról, amennyiben az agrárbiztos meg tudja győzni kollégáit. Ehhez azonban a rendelkezésre álló két hét egyáltalán nem tűnik tág határidőnek, különösen azért, mert a végső szót a 27 agrárminiszter mondja ki. Az azonban egyértelmű, hogy a tagállamok, sőt maga a Bizottság sem egységes.