Argentin bor, Tokajból
A történet a XIX: század közepére nyúlik vissza: 1853. április 17-én az akkori elnök megbízta Michel Aimé Pouget francia szakembert, hogy hozzon új szőlőfajtákat Argentínába, és e fajták között volt a Malbec is, amely olyannyira megkedvelte az argentin talajt és időjárási viszonyokat, hogy sokkal jobb borokat köszönhettek neki a termelők, mint saját országában.
A következő években, különösen az 1990-es években, Argentína a Malbecet jelölte ki vezető szőlőfajtájának. Több, mint 10 000 hektárnyit telepítettek, és a belőle készült testes, aromás vörösbor az ország exportjának vitathatatlan vezetőjévé vált. A sikerszéria azzal vált teljessé, hogy az Egyesült Államokban felfedezték e vörösbort, amely oly jól illik a steakekhez.
A Winehub borközpontban, Óbuda szívében, a világnap alkalmából szakírók, kereskedők, borászok és sommelier-k gyűltek össze, hogy ismerkedjenek e különleges vörösborral.
A legizgalmasabb kínálat Tokajból érkezett. Bizonyára kevesen tudják, hogy a tokaji Zombory pincészetben otthonra lelt e szőlőfajta.
Elhozni az új világ vállalkozó szellemét
A projekt három vállalkozó szellemű szakember, Roberto Timms, Jorge Ramírez és Esteban Zombory, barátságából született. Zombory Esteban (vagyis István), a nevét viselő Pince tulajdonosa, amely a térség reprezentatív borainak készítésére, valamint az argentin terroir és stílus tükrözésére törekszik. Ahogy honlapjukon fogalmaznak, a nagy európai borok hagyományait és technikáit ötvözik az új világ vállalkozó szellemével.
Mint megtudtam, modern borkészítési technikáik közé tartozik a rozsdamentes acéltartályokban történő erjesztés, a Taransaud vagy Seguin Moreau francia tölgyfahordókban történő érlelés, ahol a borok 12-14 hónapig pihennek, majd két-három évig palackban érlelődnek a kívánt kifinomultság és egyensúly elérése érdekében, mindig Roberto de la Mota főborászunk, Dél-Amerika talán leghíresebb borászának és olyan ikonikus borok alkotójának irányítása alatt.
Választékbővítés, Dél-Amerikából
A Winehubban - amely magát nem csupán egy nagyméretű borközpontnak nevezi, hanem közösségi platformnak is - az est hamisítatlan argentin hangulatáról a nagykövetség gondoskodott: nem hiányzott a vérforraló tangó sem.
A szőlőfajta eddig sem volt teljesen ismeretlen Magyarországon, szinte mindegyik borkereskedésben megvásárolható belőle többféle- szélesítendő a vörösborok magyar és francia dominanciájú választékát. Sőt, több helyen megpróbálkoztak pár évvel ezelőtt a termesztésével is.
Jómagam először a Zala megyei Nagyradán kóstoltam10 évvel ezelőtt, ahol a Cezar Winery tulajdonos-igazgatója, Stefan Cezar, azaz Császár István először szüretelt Malbec-et. A zalai-argentin bort a legmodernebb technológiákon alapuló, acéltartályos borászat látogatóközpontjában mutatta be szakújságíróknak az 1956-ban Svédországban letelepedett Császár István. A Malbec akkor csak engedélyezett kísérleti fajta volt, de nagy jövő állt előtte, már akkor is, a borász szerint.