3p

Csak ezen a héten, alig két kereskedési nap leforgása alatt kicsivel több mint 20 milliárd forintot buktunk a Mol-részvényeken. Igaz - hangsúlyozzuk - ez nem realizált veszteség!

A olaj/orosz kitettséggel rendelkező magyar olajipari társaság részvényei igencsak megérzik a jelenlegi pánikszerű piaci hangulatot. Ezen a héten ugyanis felgyorsultak az események és az olajárak múlt heti összeomlása után zuhanórepülésbe kezdett a rubel árfolyama is a dollárral szemben. Cikkünk írásakor például az olaj majdnem 3 százalékos mínuszban járt 54,2 dolláros szintnél, a rubel pedig napon belül már 17 százalékos leértékelődést is mutatott a tegnapi zakó után.

A pánikszerű hangulat a magyar piacot sem kímélte: az OTP 9 százalékot is veszített értékéből a BÉT-en, a Mol pedig közel 6 százalékos mínuszban is járt. Utóbbi azért különösen érdekes, mert a magyar államnak 24,74 százalékos tulajdonrésze van a vállalatban, melynek döntő részét 2011 nyarán vásárolta vissza az orosz Surgutnyeftegaztól. Kisebbik része pedig a magánnyugdíj-pénztári vagyon beolvasztásával került a tulajdonában.

Mol: -20,6 milliárd forint

Az elmúlt két napban tapasztalt részvénypiaci kisebb vérfürdő hatásának vizsgálatakor mi éppen ezért csak a visszavásárolt 21,2 százalékos részesedésre fókuszálunk, mely közel 22,2 millió részvényt jelent.

A hétfőn reggel még 11 530 forinton induló kereskedés a napot 1,47 százalékos mínuszban zárta. Kedden pedig jött az újabb, immár méretesebb zakó. Olyannyira, hogy cikkünk írásakor egy részvényért 10 600 forintot adtak a kereskedők. Vagyis alig két nap alatt majdnem ezer forinttal értékelődött le a részvény.

Mindez pedig azt jelenti egyben, hogy a magyar állam az oroszoktól visszavett pakettjén 20,6 milliárd forintos veszteséget könyvelhetett el a hét első két napján. Igaz, ez nem realizált veszteség, ez akkor lenne valós mínusz, ha a jelenlegi "nyomott áron" értékesítené az állam a tulajdonrészét. Noha, akkor még ennél is nagyobb lenne a veszteség, hiszen a "beszerzési" ár több mint a duplája a mostaninak. Értékesítés esetén a teljes veszteség immár 263 milliárd forintra rúgna, amit az eddig kifizetett 30,6 milliárdos osztalék csak némileg tudna ellensúlyozni.

Richter: -15 milliárd forint

És ha már tőzsdei részvények "átértékelődését" vizsgáljuk, még egy orosz kitettséggel rendelkező tőzsdei cégben, a Richterben rendelkezik a kormány jelentősebb, 25 százalékos részesedéssel. Igaz, ezt nem az elmúlt néhány évben szerezte meg magának külföldi tulajdonostól történő visszavásárlás során.

A legnagyobb piacán kialakult iszonyatos pénzügyi felfordulásnak, illetve reggeli profit warningjának köszönhetően a papírok ára közel 6 százalékos mínuszban is járt a keddi nap folyamán. Két nap alatt pedig szintén jelentősebb leértékelődést szenvedett el. A hétfő reggeli 3765 forintos árfolyam kedden 3440-ig zuhant, ami az állami részvénypaketten 15,3 milliárd forintos veszteséget eredményezett. Persze ezt sem realizált kiesésként kell értelmezni.

Így az állam a Mol és a Richter-papírjain összesen 35,6 milliárdos (nem realizált) veszteséget szenvedett el két nap alatt.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!