Az IPN portfóliója 14, a norvég kontinentális talapzaton található tengeri licenszből áll, amelyekből az IPN három licensz operátora. A többségében kőolajat tartalmazó portfolió nettó 600 MMboe-t meghaladó, kockázattal nem súlyozott földtani vagyont foglal magában. A vállalt munkaprogram három kutatófúrás lemélyítését tartalmazza 2015-ben és 2016-ban. A területen nagy tapasztalattal rendelkező IPN kutatási csapat átvétele szintén az ügylet része.
Az IPN operátori előminősítéssel rendelkezik Norvégiában, így a cég megvásárlása nagymértékben hozzájárul annak a Mol célnak az eléréséhez, hogy a térség elismert tengeri operátorává váljon. A MOL további szinergiákat realizálhat figyelembe véve, hogy a vállalat már most is jelen van az Északi-tengeren, az Egyesült Királyságban.
A MOL jelenlegi és az IPN északi-tengeri portfóliójának térképe
A cég teljes vételára 60 millió amerikai dollár, amely jövőbeli szénhidrogén találat(ok) esetén maximum további 30 millió dollárral növekedhet. Az akvizíciót a csoport teljes egészében működési cash-flow-ból finanszírozza. A tranzakció zárásának további feltétele a norvég Szénhidrogén és Energiaügyi Minisztérium jóváhagyásának megszerzése.
Alexander Dodds, a kutatás-termelés ügyvezető igazgatója elmondta:
"Azáltal, hogy kiterjesztjük jelenlétünket Norvégiára, amely az egyik leginkább befektetőbarát működési környezetet biztosítja, újabb jelentős lépést teszünk kutatási-termelési stratégiánk megvalósításának irányába. Növekszik kitettségünk az alacsony kockázatú északi-tengeri térségben, ahol kitermelési- és tudásközpontot építünk ki a teljes kutatási-termelési értéklánc mentén. Mindezek megfelelő alapot nyújtanak hosszú távú régiós céljaink eléréséhez."
mfor.hu