Korábban már többször megvizsgáltuk, hogy egy-egy adott pillanatban az állam Mol-részesedése mekkora veszteséget (vagy esetleg nyereséget) mutatott a megszerzés időpontjához képest, a papírok elmúlt hetekben prezentált lendületes emelkedése éppen ezért újabb összegzésre sarkalta szerkesztőségünket. Azt azonban mindenek előtt fontosnak tartjuk hangsúlyozni, hogy minden általunk számított eredmény nem realizált nyereség és veszteség. Az összegek csak a papírok értékesítése esetén válhatnának valós plusszá vagy mínusszá.
A magyar állam 2011 júliusában vásárolt meg az orosz Surgutnyeftegaztól több mint 22 millió Mol-részvényt, amivel 21 százalékos tulajdonrészt szerzett meg az olajipari vállalatban.Igaz, azóta a magánnyugdíj-pénztári vagyon bevonásával növekedett a tulajdonrésze, mi a kalkulációnk során kizárólag az orosz tulajdonból visszavásárolt részesedésre fókuszálunk.
Április...
A Mol-papírok árfolyama április elsejétől lendületes emelkedést mutat, az akkori 12 120 forint után a hétfői záróár 14 690 forint volt, ami 21 százalékos erősödést jelent.
Így az állam tulajdonában lévő Mol-részvények április eleji nyitó állományát a hétfő esti állapothoz viszonyítva kiderül, hogy
57 milliárd forintos nem realizált nyereség keletkezett a részvénypaketten.
Tehát ennyivel javult a megszerzéshez képest elszenvedett összesített (nem realizált) veszteség. Tavaly év végéhez viszonyítva egyébként 70 milliárddal értékelődött fel az állami tulajdonrész az árfolyam alakulása alapján. Év végén ugyanis még 11 545 forinton kereskedtek a papírokkal.
Összesített egyenleg...
A részvényenkénti vételár a megszerzéskor 23 310 forint volt. Ez azt jelenti, hogy a korábbi 498,2 milliárd forintot érő részvénypakett hétfőn zárás után 325,8 milliárd forintot ért, vagyis
172,4 milliárdos mínuszban van
még mindig az egyenleg, annak ellenére, hogy idén 70 milliárdos felértékelődés történt. Ezt a veszteséget még egy dolog ellensúlyozza, mégpedig a fizetendő osztalék, mely 2011 óta összesen 43,74 milliárd forintra halmozódott. Így ennek fényében 128,6 milliárdos (nem realizált) mínuszra javul az egyenleg.
mfor.hu