16:47
A nagy rángatásban most éppen visszahúzzák a forintot, már 286-nál állunk az euróval szemben. Közben az euró alig változik a dollár ellenében, továbbra is kicsivel 1,24 alatt kereskednek vele.
16:17
287,56 - ez már több mint fél százalékkal magasabb a szerdai euróárfolyamnál.
15:56
Közben már gyengülésnek indult a forint is, de ez már nincs összefüggésben az euróval: most 286,82 forintot kell adni a közös valutáért, ami 0,28 százalékkal magasabb a tegnapi árnál. A visszaesés oka az lehet, hogy az MNB szerint sérti a jegybank függetlenségét a tranzakciós illeték kivetése. Ez pedig újabb surlódásokat hozhat az IMF-tárgyalások előtt.
15:35
Mario Draghi elmondta, hogy az euróövezetben a hitelezés továbbra is visszafogott. Hozzátette, hogy az övezet bankrendszerének a továbbiakban is alapvető célja, hogy erősítse az ellenállóképességét.
15:16
285,62 forintot kell adni kora délután egy euróért, ez 0,14 százalékkal alacsonyabb tegnapi szintnél. A dollárral szemben eközben 230,87-ig gyengült a hazai fizetőeszköz, míg a svájci frank 238,07 forintba került. Közben az euró jókorát esett a dollárral szemben: a dél körül tapasztalt 1,25 keresztárfolyam most már 1,24 alatt áll, tegnaphoz képest most több mint egy százalékkal gyengébb a közös fizetőeszköz.
Az euró akkor indult gyengülésnek, amikor az Európai Központi Bank (EKB) a vártnak megfelelően 25 bázisponttal 0,75 százalékra mérsékelte a kamatot. Az elmúlt napokban komoly nyomás volt a frankfurti jegybankon, hogy a gazdaság beindítása érdekében lazítson a monetáris politikán, ez meg is valósult. A brit jegybank viszont soros kamatdöntő ülésén továbbra is változatlanul hagyta a fél százalékos rátát, ami így már több mint három éve nem mozdult. Némileg meglepetésként hatott az a csütörtök délutáni bejelentés, hogy mindeközben a People's Bank of China is csökkentette az alapkamatot. A lépések után sokan összehangolt lépésre gyanakodtak.
Délutáni sajtótájékoztatóján Mario Draghi EKB-elnök is azzal kezdte beszédét, hogy továbbra is komoly lefelé mutató kockázatokat látnak a növekedésben, ezért is vágták vissza az irányadó rátát. Draghi hozzátette: a korábbi kockázatok egy része az első negyedéves növekedési adatokban megvalósult, most a második negyedévben továbbra is gyenge növekedési adatokra számítanak. A szakember kiemelte: a jegybank üdvözli a múlt heti EU-csúcs döntéseit az egységes bankfelügyeleti rendszerről és a szorosabb fiskális unió felé való lépésekről.
Beke Károly
mfor.hu