5p

Több jelentős esemény is történt a héten, amely befolyással volt a magyar tőzsdére. A görög és a spanyol hírek fel és lefele is hatottak az árfolyamokra, ám a pénteki nap úgy tűnt megnyugodtak a kedélyek. Amennyiben a vasárnapi választásokon a mérsékelt erők győznek, úgy a pénteki emelkedés megerősítést kaphat, és további növekedés lehet a Raiffeisen heti összefoglalója szerint.

Matolcsy György a héten bemutatta a jövő évi költségvetés kormányzati tervezetét, 2,2 százalékos GDP-arányos hiánnyal (ami 2%-os elsődleges többletet jelent!). A kormány kincstári optimizmussal írt növekedési pályát a  Raiffeisen elemzői nem osztják (1,6%-os GDP-növekedéssel számolnak), amiből következően látnak megvalósíthatósági kockázatokat. Mindazonáltal a hiány elég alacsonyra van tervezve, valamint a tartalékok szintjét is megemelte a kormány, ami azt eredményezi, hogy egy rosszabb gazdasági környezet megvalósulásakor sincs jelentős egyensúlytalanság a fiskális oldalon. Így a jövő évben nem valószínű, hogy az EU definíció szerinti túlzott deficit alakuljon ki. A miniszter megerősítette, hogy kivezethetőnek tartják a bankadót már jövőre, ami mellett ugyanakkor a tranzakciós adó több mint duplájára, 280 milliárd forintra emelkedhet. Ez bevallottan csak egy tárgyalási pozíció felvétele, Matolcsy szerint is a bankokkal való egyeztetésen véglegesednek a terhek. Azonban az kivehető, hogy az állam magára (a minisztériumok és egyéb állami szervek forrásigényének kielégítésére) mintegy 120 milliárddal többet szeretne költeni, amely összeget ezen csatornákon szeretne beszedni valamilyen úton-módon.

A megjelent inflációs adatok a héten nem tértek el lényegileg a várhatótól, májusban a benzinár-csökkenés húzta le a mutatót. Mindazonáltal változatlanul magas az árdrágulás üteme Magyarországon. A kormány jövőre 4,2 százalékkal számol, ami nagyságrendileg haladja meg a jegybank célértékét. Ilyen körülmények közt a hó végén esedékes inflációs jelentést érdekes lesz, aminek ismeretében fogják hozni másfél hét múlva döntésüket a monetáris tanácstagok. Az elmúlt időszakban enyhén galamb-hangvételű volt összességében a tanács, a piacon viszont az európai aggodalmak miatt kamatemelési spekuláció alakult.

Magyarországon is megfigyelhető volt a befektetők érdeklődés visszafogottsága a hétvégi görög választások előtt. A BUX heti forgalma immár negyedik hete csökken, a komolyabb érdeklődés csak a hét utolsó napján jelent meg. Ennek ellenére sikerült öt hét után újra a 17000 pont fölé kerekedni az indexnek. A rajzolt heti gyertya forduló alakzatot mutat és egy esetleges kedvező görög választási forgatókönyv vagy közös jegybanki beavatkozás a magyar piacot is magával ragadhatja. Ellenkező esetben a 16000 pont kerül célkeresztbe. Ellenállást képez a 17300 és a 18000-as szint, míg támaszt a 17000 és a 16600 nyújt.

A Mol hiába erősödött az év eleje óta nem látott mértékben az előző héten, nem tudta folytatni a teljesítményt. Az elmúlt 13 hétből már 10-szer zárt alacsonyabban. Heti szinten egy belső gyertyát rajzol a részvény, ami 15860 forintos támaszt, míg 16200 forintos ellenállást jelent szűken véve. Fontos lenne, hogy a 16000 forint felett maradjon az árfolyam. Felülről a 200hma (17069) akadályozza a tovább menetelt. A forgalom megfelelt a negyedéves átlagnak.


Az OTP felkészülve egy jelentősebb elmozdulásra rendkívüli mértékben beszűkült. Az egész hét alatt egy 105 forintos sávban mozgott. Napi szinten jól kivehető egy szűkülő háromszög, amiből hétfőn mindenféleképpen kiesik, az addigi események hatására, már csak az irány a kérdéses. A 3500 forint vízválasztóként szerepel. Támaszt a 3370/3280 szintek nyújtanak, míg ellenállás a 3600 forint és a gyorsan süllyedő 50hmá (3751). A forgalom három hete csökken és a negyedéves átlag alatt található.

A Magyar Telekom pénteki teljesítményének köszönheti, hogy a 450 forintos szintet áttörve a 460 forintig robogjon. Mindezt különlegesebb hír nélkül. Az emelkedést a forgalom erősödése is alátámasztja, ami két hét csökkenés után újra emelkedett és elérte a negyedéves átlagot. A 460 felett a 475 forintnál található az újabb ellenállás. Ebbe a térségbe mutat a dupla alj formáció célára is. Támaszt a 450 forint nyújt.

A Richter továbbra is a 200hmá (36997) és az 50hmá (35933) között mozog immár második hete. A forgalom az előző héten, 2011 január első hete óta nem látott mértékben volt alacsony. A negyedéves átlag alig fele cserélt csak gazdát. Ezen két szint bármelyikének megtörése után (heti zárást nézve) indulhat meg a trend. Lefelé a következő támasz a 35000 forint, ami alatt, messze, egy rés várja a betöltést. Míg a 37000 forint áttörésével 39000 forintig nyitva az út egy dupla alj formációnak köszönhetően. Az Egis hiába jelentett be kedvező gyógyszerkísérleti eredményt a bioszimiláris kutatások esetében még mindig a 14000-15000 forint közötti sávban pattog, már lassan 13 hete.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!