Pedig a negatív külső hatások (30 százalékkal zuhanó Brent-árfolyam, szezonálisan alacsony kereslet a motorüzemanyagokra) ellenére a társaság tiszta, újrabeszerzési árakkal kalkulált EBITDA-ja 47, üzemi eredménye pedig 118 százalékkal volt magasabb a 2014 első háromhavi értéknél. A Mol által összeállított piaci konszenzust pedig 13, illetve 25 százalékkal "verte meg".
Különösen a Downstream, vagyis a finomítás és kiskereskedelmi divízió hasított a javuló finomítói árrésnek, a tartósan kedvező petrolkémiai árrésnek és a gyengülő forintnak köszönhetően. Az Upstream üzletág viszont a bezuhant olajárak következtében nem tudta elkerülni a visszaesést. A Brent 22 dollár/hordó mértékű árcsökkenését ugyan a forint dollárral szembeni erőteljes gyengülése kompenzálta, a változatlan szinten maradó kitermelés 23 százalékkal alacsonyabb EBITDA-t eredményezett, míg az üzemi eredmény 52 százalékkal esett vissza.
Ugyan a gáz üzletág is jó első negyedéves eredménnyel büszkélkedhet (EBITDA +20%, EBIT +25%) a pénzügyi eredmény 57,3 milliárdos vesztesége a végső számokat alaposan elrontotta. Ezen a soron ugyanis a dollár erősödése főként a hitelek, a vevők és a szállítók átértékelésén keresztül negatívan hatott. A dollár miatti átértékelés ugyanakkor egyszeri tétel (hacsak a dollár nem erősödik tovább), míg a magas EBITDA, EBIT-szintek ha a gazdálkodási feltételekben nem következik be negatív fordulat hosszabb ideig fennmaradhatnak.
Hernádi Zsolt, elnök-vezérigazgató a beszámolóban rögzítette, "a tartósan 60 dollár alatti kőolajár környezet ellenére is erős pénzügyi teljesítménnyel kezdtük az évet. A jó eredmény tükrében még inkább biztosak vagyunk abban, hogy az idei évre kitűzött 2 milliárd dolláros tisztított EBITDA célunk teljesíthető. Mindez igazolja integrált üzleti modellünk erősségét."
Hernádi kiemelte, hogy a Downstream üzletág minden idők legerősebb első negyedéves eredményét realizálta.
mfor.hu