A néhai, magyar származású tőzsdeguru, André Kosztolany örökbecsű észrevétele juthatott eszébe annak, aki reggel a tőzsdei árfolyamokra nézett, aki azt mondta, "A tőzsde olyan, mint a részeg ember: sokszor sír a jó híren és nevet a rosszon." Nos a hétvégén a spanyol kormány bejelentette, hogy a bajokra nem tud önállóan gyógyírt találni, és bankjai számára 100 milliárd euróra lenne szüksége. Senkit sem zavart, hogy egyrészt pénteken a szakértők még 40 milliárdos összegről beszéltek, másrészt egyelőre, nincs aki kifizesse a számlát, a befektetők úgy fogadták a hírt, mintha varázsütésre minden probléma megoldódott volna. Az euró szárnyalt a dollárral szemben, és az európai tőzsdék is óriási emelkedéssel nyitottak.
Délutánig minden bizonnyal át tudták gondolni a hírek valódi értékét a befektetők. A higgadtabb értékítélethez pedig hozzájárult az is, hogy közben kiderült, az európai országok közül ötödikként Ciprus is pénzügyi mentőcsomagot kérhet. Ennek megfelelően az amerikai piacok ugyan még pluszban nyitottak, ám egész nap lefele tartottak az árfolyamok, és végül vaskos mínusszal zártak az indexek.
A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 142 ponttal, azaz 1,13 százalékkal 12412,29 pontra csökkent. Az S&P 500-as mutató 17 ponttal, vagyis 1,26 százalékkal 1309 pontra gyengült. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 49 ponttal, vagyis 1,70 százalékkal csökkent, és 2810 ponton zárt.
A szakértők úgy vélik, a hetet továbbra is az európai piacokról érkező hírek uralhatják, már csak azért is, mert a hétvégén tartják az újabb görög választásokat.
mfor.hu