Ugyan egy ideje az elemzők többsége korrekciót jósolt, miután a főbb tőzsdeindexek az év eleje óta 10-15 százalékos emelkedést mutattak, ám úgy tűnik kevesen gondolták, hogy egy ilyen durva nap során következik mindez be. A főbb európai piacok némelyike a válság legrosszabb napjait idézve szabadesésben gyengültek, de a vezető amerikai indexek is 1,5 százalék feletti veszteséggel álltak a zárás előtt két órával
Az esés hátterében a sokak által várt folyamat kezdésén kívül a szakértők szerint néhány hír is állt. A hétfői rossz hírek - a kínai GDP-növekedés várható lassítása, a görög államadósság-csere elképzelt bonyodalmai - hatását kedden tetézte az EU statisztikai hivatalának közleménye, amely igazolta az összes korábbi aggodalmat: az euróövezeti GDP a tavalyi utolsó negyedévben már csökkent az előző negyedévhez képest.
Mindezek hatására a legnagyobb piaci tőkeértékű európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója előzetes adat szerint 2,40 százalékos visszaeséssel 1.054,63 ponton zárt, igaz még így is 5,32 százalékkal az év végi értéke fölött. A zuhanásban egymást múlták felül a német, a francia, a spanyol és az olasz tőzsdeindexek, melyek mindegyike közel 3,5 százalékot veszített egyetlen nap alatt, amelyhez hasonlóra idén még nem volt példa.
Hasonló okok miatt kezdtek lejtmenetben a New York-i tőzsdék mutatói is, melyek közül a három legfontosabbnak tartott (Dow, Nasdaq, S&P 500) is 1,5 körüli veszteségben állt két órával a zárás előtt. A főbb árupiaci termékek, az olaj és az arany is számottevő veszteséget könyveltek el, előbbi közel másfél, míg az utóbbi majd 2 százalékot veszített értékéből.
A szakértők szerint a hét második felében további bizonytalansági tényezők elé néznek a nemzetközi piacok, ezek közül a legfontosabb az EKB kamatdöntő ülése lesz, melytől ugyan nem várnak kamatemelést vagy kamatvágást, ám az ülést követő kommentár fontos indikátor lehet a piacok számára.
Több elemző megjegyezte ugyanakkor, hogy a jegybankok által a piacokra pumpált olcsó források, illetve a nagy gazdaságok állapotának javulását tükröző adatok miatt, nem kell tartós esésre számítani, egy rövidebb korrekciós időszakot követően ismét növekedési pályára állhatnak a világ tőzsdéi.
mfor.hu