A pénteki gyengülés után pluszban kezdett a BUX index hétfőn reggel, ez várható is volt az ázsiai tőzsdék javulása után. A nap második felében igazán fontos makroadat nem jön, várhatóan a tengerentúlon megjelenő vállalati hírek és a keddi elnökválasztással kapcsolatos események mozgatják majd a piacot.
A BUX index délelőtt 13 807 ponton állt, ez 2,23 százalékkal volt magasabb a pénteki értékénél. A részvényforgalom átlagosnak volt mondható, az első néhány órában mintegy 5 milliárd forint értékben cseréltek gazdát a papírok. A vezető részvények közül a Mol húzta felfelé az indexet, az olajrészvények 5,96 százalékos drágulás után 11 650 forinton álltak. Az OTP viszont az emelkedő nyitás után rögtön vissza is esett, délelőtt pénteki értéke környékén állt a bankpapír, mely 3340 forintot ért. 0,78 százalékot javítani tudott a Magyar Telekom is, mely 649 forintig drágult délelőttre.
Jól kezdtek a gyógyszeripari részvények is a piacon: az Egis 3 százalékos emelkedés után 10 300 forinton állt, míg a Richter 28 400 forintos ára mintegy 1,79 százalékkal volt magasabb, mint a múlt hét végén.
A nap elején egyébként jórészt nyugodt, csendes kereskedés volt jellemző a BÉT-re, nem is érkezett semmi olyan hír, ami megbolygatta volna a piacot. A hétvégén nyilvánosságra került harmadik költségvetési tervezet sem tartalmazott olyan számokat, amikre jelentősen felkapták volna a fejüket a befektetők. A többség lehet, hogy abban bízik, hogy lesz még negyedik terv is.
A forint gyengüléssel kezdte a hét első munkanapját, a pénteki 255 körüli értékről délelőttre 258,19-ig emelkedett az euró árfolyama. A dollárért kicsit több mint 200 forintot kellett adni, míg a svájci frank 173,41-nél állt.
A nemzetközi piacokon jelentős makroadat nem jelenik meg hétfőn, a legfontosabb talán az Európai Bizottság gazdasági előrejelzése lesz, mely magyar idő szerint háromnegyed tizenegykor jelenik meg. Az adat talán azt bizonyíthatja majd, hogy a Bizottság is egyre negatívabban látja a 2009-es növekedési kilátásokat. Amerikában az egyetlen fontos makroadat az ISM feldolgozóipari index lesz hétfőn, a mutató a múlt hónapban 43,5 ponton állt.
A kereskedés első óráiban a nemzetközi piacokon csökkenésnek indult az olaj ára, délelőtt közel 1 dollárral volt olcsóbb egy hordó nyersolaj, mint pénteken, 66,88 dollárnál állt az árfolyam.