Az első negyedévben még kockázatosnak ítéltek minket
Csütörtök délután hozta nyilvánosságra első negyedéves jelentését a CMA Datavision, mely a különböző országok kockázati felárait gyűjti össze. A világ tíz legkockázatosabb országának listáján Magyarország a kilencedik volt a március végén mért 544,30 bázispontos országkockázati felárával, ezzel ugyanott álltunk a listán, mint a tavalyi negyedik negyedévben. A londoni cég összegzése szerint az év első három hónapjában 32,2 százalékos valószínűséggel árazta a piac a magyar államcsődöt.
Némi szépségtapasz lehet, hogy az első negyedév során az öt legtöbbet rontó állam listájára nem került fel hazánk, százalékosan mérve a spanyol, az ukrán, a portugál, a holland és a libanoni CDS emelkedett a legjobban. A CMA Datavision szakembereinek összegzése szerint az első negyedév Spanyolország és Portugália problémáiról szólt a csődkockázati piacon, a befektetők egy része ugyanis attól tart, hogy a portugálok is ráléphetnek a "görög útra" és nem lesz más megoldásuk, mint az adósság átstrukturálása.
Az első negyedév során a magyar CDS-felár együtt mozgott a régió államainak csődkockázati mutatójával, de továbbra is a második legrosszabb helyzetben vagyunk Ukrajna mögött. A régióban a legalacsonyabb a csehek felára, őket követik a lengyelek, majd a lettek és a litvánok szinte fej-fej mellett.
Magyarország esetében március óta annyi az örömteli fejlemény, hogy lekerültünk a tíz legkockázatosabb ország listájáról. Ez nem elsősorban a magyar megítélés javulásának, sokkal inkább néhány amerikai állam esetében a romlásnak volt köszönhető, hiszen Kalifornia és Illinois is bekerült a tízes listára, amivel mi nem vagyunk már szégyenpadon. Csütörtök délutáni adatok szerint már csak Illinois volt a feketelista tagja, de ez is elég volt ahhoz, hogy minket kiszorítson az első tízből.
Továbbra is a norvégok a legbiztosabb lábakon
A feketelista élén változás történt: miután átstrukturálták Görögország adósságát, Ciprus vette át a helyét a legkockázatosabb országként. A TOP10-ben rajtunk kívül öt európai ország volt: Ciprus, Portugália, Ukrajna, Írország és Spanyolország. Mellettük Pakisztánt, Argentínát, Venezuelát és Egyiptomot sorolták a befektetők a leginkább kockázatos országok közé.
A legbiztonságosabb országok listáján az első négy helyen továbbra sem történt változás, még mindig Norvégia, az Egyesült Államok, Svájc és Svédország a legvonzóbb a befektetők számára. A legjobban álló Norvégia esetében például a CMA Datavision adatai szerint mindössze 2 százalék az államcsőd esélye, a norvég CDS-felár az első negyedév végén 22,5 bázispont volt.
Sokat javított a listán az Egyesült Királyság, mely három helyet előrelépve már a hatodik legkevésbé kockázatos. Két helyet javítva az ötödik Hongkong, a finnek viszont kettővel visszacsúsztak az előző negyedévhez képest, így már csak a hetedikek az eminensek rangsorában. A tíz legkevésbé kockázatos ország közül a negyedik negyedév után kikerült Új-Zéland, helyét Chile vette át.
A CMA szakemberei szerint az Egyesült Királyságban az adóemeléseknek és a szigorúbb költségvetési kontrollnak volt köszönhető a javulás az első negyedévben, ugyanakkor a növekedési kilátások továbbra is gyengék, amit jól jelez, hogy a Moody's hitelminősítő negatív kilátást fogalmazott meg a brit besorolással kapcsolatban.
Beke Károly
mfor.hu