289,60 forintot kellett adni egy euróért péntek délután, ez 1,17 százalékkal volt magasabb az előző napi szintnél. A dollárral szemben 235,46-ig esett a hazai fizetőeszköz, míg a svájci frank 241,14 forintba került. A gyengülés ezúttal nem a forint sajátossága, a fokozatosan romló hangulatban az euró 1,23 alá esett a dollárral szemben. A régiós devizák közül a lengyel zloty 0,79 százalékkal gyengült, a cseh korona viszont eddig megúszta 0,16 százalékos leértékelődéssel.
Pedig nekünk elvileg jó napunk volt ma, hiszen az Európai Bizottság és az IMF képviselői hivatalosan is bejelentették, hogy július 17-én megkezdik a hivatalos tárgyalásokat Budapesten a hazánk által kért újabb hitelcsomagról. Majdnem hét hónapja vártunk erre a bejelentésre, azonban a jelek szerint a nemzetközi hangulat keresztbe tesz, így nem élvezhetjük kii pozitív hatásait.
A pesszimizmus oka, hogy ismét előtérbe kerültek az eurózóna válságával kapcsolatos nyitott kérdések, gyakorlatilag mostanra illant el a befektetők jókedve a múlt heti EU-csúcs eredményei után. Emellett a szokásos nyári alacsonyabb forgalom is hozzájárulhat a szokatlanul heves elmozdulásokhoz. A hangulatot jól jelzi, hogy a spanyol tízéves kötvények másodpiaci hozama ismét megközelítette a lélektani 7 százalékos szintet, most épp 6,91 százalékon áll, míg a hasonló futamidejű olasz kötvényekkel 6,08 százalékon kereskednek.
A rossz hangulat azonban nem csak Európára jellemző, a tengerentúlon a tőzsdék nyitása után néhány órával a Dow Jones index már 1,37 százalékos mínuszban volt, míg a S&P 1,25 százalékkal állt csütörtöki záróértéke alatt. Ebben annak is szerepe lehet, hogy a délután megjelent statisztika szerint a várt 100 ezer helyett "mindössze" 80 ezer új munkahely keletkezett júniusban az amerikai gazdaságban.
mfor.hu