Csütörtökön jelentette be Mario Draghi, az Európai Központi Bank elnöke, hogy havi 60 milliárd eurós kötvényvásárlási programot indítanak a deflációs veszély leküzdése érdekében. A bejelentés azonban nem csupán az eurózóna kötvénypiacát érinti, hanem közvetve a magyar eszközöket is, mivel a program növeli a likviditást, csökkenti a hozamokat, ez pedig az uniós szinten magasabb hozamot kínáló hazai kötvények felé terelheti a befektetőket.
Így egyáltalán nem nevezhetjük meglepő fordulatnak, hogy újabb mérföldkőhöz ért a magyar állampapírok hozama. A hosszú futamidőkön ugyanis drasztikus zuhanások mutatkoztak pénteken, melynek eredményeként a 10 éves papírok másodpiaci hozama történelmi mélypontra, 2,84 százalékra zuhant egy 34 bázispontos esést követően.
Nem volt sokkal másképp ez az 5 évesek esetében sem, ahol 30 bázisponttal 2,35 százalékra esett a hozam, a 3 éveseknél pedig 19 bázispontos volt a mérséklődés. Utóbbiak hozama így 2,06 százalékra mérséklődött, ami igazán nonszensz helyzetet alakított ki, ugyanis ezzel a 3 éves kötvények kevesebbet hoznak a befektetőknek, mint a kéthetes jegybanki betétek (2,1 százalék). Pedig elviekben a hosszabb futamidő kínálja a magasabb hozamot.
A hozamok csökkenése elsősorban a költségvetés szempontjából előnyös, hiszen így olcsóbbá válik az államadósság finanszírozása, csökken a büdzsé kamatkiadása. Másrészt pedig a beruházásokat is elősegítheti az alacsony hozamkörnyezet.
A kötvényhozamok esése mellett egyébként a forint is erősödött az euróval szemben, cikkünk írásakor már 310 forintnál is kevesebbet kellett adni egy euróért.
A hozamcsökkenés egyébként nem csak magyarspecifikus reakció volt, hiszen egész Európában sok esetben történelmi mélypontra zuhantak a kötvényhozamok. A viszonyítási alapnak tekintett 10 éves lejáratú német államkötvények hozama ideiglenesen történelmi mélypontra süllyedt, elérte a 0,325 százalékot, majd 0,365 százalékra korrigált.
mfor.hu