2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Még könnyebb lesz a kínai tőkepiacokon való befektetés a jövőben, a Kínai Értékpapírszabályozó Bizottság (CSRC) ugyanis tovább lazít a külföldi intézmények számára a részvény- és kötvénypiaci befektetéseket lehetővé tevő program keretein - írták a csütörtöki kínai újságok.

A kvalifikált külföldi intézményi befektető (QFII) nevet viselő programba jelentkezők számára az új szabályok szerint a jövőben az eddigi 5 milliárdról 500 millió dollárra csökkentik a kötelezőként előírt eszközállomány minimum értékét. A korábbi öt helyett emellett már két év céges tapasztalat is elég a programba való jelentkezéshez. A kritériumok lazításával párhuzamosan a kínai tőkepiacokon való részvétel lehetőségeit is kiszélesítik a döntéshozók: a QFII-be bekerülő külföldi intézmények a jövőben a bankközi kötvénypiacon és a határidős tőzsdeindexek piacán is befektethetnek, míg korábban nem volt erre lehetőségük. A külföldi cégek a kínai tőzsdén is nagyobb szerepet kaphatnak, hiszen a jelenlegi 20 helyett akár 30 százalékos tulajdonosi arányt is szerezhetnek egy-egy kínai vállalatban.

A CSRC honlapján közzétett új rendelkezéseket érvénybe lépésük előtt társadalmi vitára bocsátották, így egyelőre nem lehet tudni, azok mikor lépnek életbe. "A módosítások annak bizonyítékai, hogy Kína elszánt tőkepiacai megnyitását illetően. A QFII program kereteinek lazítása több hosszútávú befektetőt vonz majd az országba" - idézi a Shanghai Daily napilap a CSRC egy magát megnevezni nem kívánó munkatársát.

A kínai vezetés az idén számos alkalommal lazított már a külföldi intézmények számára a kínai részvény- és kötvénypiaci befektetéseket lehetővé tevő program feltételein. A QFII eredeti, 30 milliárd dolláros keretét április elején növelték meg 50 milliárd dollárral, minden eddiginél több külföldi intézménynek lehetővé téve a befektetést. Május közepétől nem kötelező a kvóta legalább 50 százalékát értékpapírokba fektetni, az a külföldi intézményektől függően szabadon felhasználható, s ugyanahhoz a külföldi intézményhez tartozó több befektető is kiválthat engedélyt.

Az országba irányuló külföldi befektetéseket növelni igyekvő kínai vezetés az idén felgyorsította a QFII kvóták kiadását, ennek és a lazításoknak köszönhetően a tavalyi egész éves 29 után idén az első félévben már 51 külföldi intézménynek 5,62 milliárd dollárnyi kvótát osztottak ki.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!