4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Megszavazta a 50 milliárd forint osztalék kifizetését a tavalyi eredmény után a Mol Nyrt. éves rendes közgyűlése csütörtökön. Az osztalék részvényenként elérheti az 500 forintot, az eredmény fennmaradó része tartalékba kerül.

A saját részvényre eső osztalékot az osztalékra jogosult részvényesek között részvényeik arányában fizetik ki. A közgyűlésen a részvényesek 52,6 százaléka képviseltette magát.

Legutóbb a Mol a 2013. évi eredmény után fizetett osztalékot, amelynek összege 60 milliárd forint volt, részvényenként 590 forint.

Az igazgatóság javaslata alapján a közgyűlés elfogadta a Mol csoport nemzetközi számviteli elvek (IFRS) alapján készített konszolidált éves beszámolóját és az erre vonatkozó könyvvizsgálói jelentést 4650 milliárd forint mérlegfőösszeggel és 4 milliárd forint anyavállalati részvényesekre jutó eredménnyel.

A közgyűlés elfogadta a magyar számviteli törvény szerint elkészített éves beszámolót és az erre vonatkozó könyvvizsgálói jelentést is 3189 milliárd forint mérlegfőösszeggel 121 milliárd forint mérleg szerinti eredménnyel, 8 milliárd forint lekötött tartalékkal.

Molnár József vezérigazgató az éves beszámolót ismertetve elmondta, hogy 2014 hektikus és volatilis év volt, amely újabb kihívások elé állította az iparágat. Hozzátette: az alacsony kőolajár miatt kialakult 24 százalékkal alacsonyabb kutatás-kitermelés (upstream) üzletági eredményt nagyrészt kompenzálta a feldolgozás-kereskedelem (downstream) üzletág, a központi költségek csökkenése és a szervizcégek növekvő hozzájárulása a vállalatcsoport eredményéhez.

Az upstream teljesítménye alapvetően negatív külső tényezők eredménye, így például a kedvezőtlen horvát szabályozói változások, a megemelt bányajáradék, a piacinál alacsonyabb lakossági gázár és a felhalmozott gázkészletek kényszerértékesítése következménye. Pozitív volt ugyanakkor a forint dollárral szembeni gyengülése.

A Mol csoport tavaly 511 milliárd forint újrabeszerzési árakkal becsült “tiszta” EBITDA-t (kamat- és adófizetés, illetve értékvesztés előtti eredményt) ért el, amely 1 százalékos csökkenés forint alapon az előző évhez képest – ismertette.

Molnár József szerint 2014 a downstream üzletág éve volt, ezen belül mindhárom szegmens jobban teljesített. A finomítói és petrolkémiai szegmensekben a külső környezet egyértelműen javult, a kiskereskedelemben a magasabb volumen dominált, az eredménytöbblet ugyanakkor jórészt a vállalat hatékonyságnöveléséből származik – hangsúlyozta a vezérigazgató.

Kifejtette, várhatóan továbbra is a downstream üzletág adja az eredmény nagyobb hányadát, a tisztított EBITDA – hordónkénti 60 dolláros olajár mellett – 2 milliárd dollár lehet 2015-ben, azonban 10 dolláros olajár-ingadozás akár 120-150 millió dollár elváltozást is eredményezhet

Hozzátette, az idén a megváltozott körülmények miatt a várakozásoknál alacsonyabb, 1,5-1,8 milliárd dollár befektetését tervezik, amelynek 40 százalékát a downstream üzletágra fordítja a vállalat, a fennmaradó 60 százalékot pedig upstreamre.

A közgyűlés az Ernst and Young Könyvvizsgáló Kft.-t bízta meg a Mol Nyrt. független könyvvizsgálójának a 2015. gazdasági évre, a 2016-ban tartandó éves rendes közgyűlésig. A könyvvizsgálatáért a Mol a 2015. gazdasági évre nettó 75,8 millió forintot fizet.

A közgyűlés felhatalmazása alapján a Mol saját részvényeket vehet azzal a kitétellel, hogy a részvénytársaság tulajdonában lévő saját részvények együttes névértékének összege egy időpontban sem haladhatja meg a mindenkori alaptőke huszonöt százalékát. A felhatalmazás időtartama a közgyűlési döntés napjától számított 18 hónap.

A közgyűlés újraválasztotta Parragh Lászlót, Járai Zsigmondot és Martin Romant az igazgatóság tagjává 2015. április 29-től 2020. április 28-ig.

Az igazgatóság javaslata alapján a közgyűlés megválasztotta Szivek Norbertet a társaság felügyelő bizottságának tagjává 2015. április 29-től 2020. április 28-ig tartó időtartamra.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!