A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 53,36 pontos, azaz 0,41 százalékos csökkenéssel 12951,76 ponton zárt. Az S&P 500-as mutató 6,52 ponttal, vagyis 0,48 százalékkal 1365,66 pontra esett vissza. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 19,87 ponttal, azaz 0,67 százalékkal gyengült, és 2966,89 ponton zárt.
Nem véletlen, hogy a szerdai kereskedés erős emelkedéssel indult, de a tőzsdemutatók mínuszba fordultak Ben Bernanke, a Fed vezetőjének kongresszusi meghallgatása után. Hiába voltak ugyanis kedvezőek a gazdasági adatok, és festett viszonylag derülátó képet az amerikai gazdaságról Bernanke, sok befektető egy újabb pénzesőt, a QE3 bejelentését remélte. Az újabb mennyiségi könnyítés azonban valószínűleg egyelőre lekerült a napirendről, hiszen az elnök kijelentése szerint a munkanélküliség a Fed által vártnál némileg nagyobb mértékben csökkent, és az inflációval sincs különösebb gond hosszabb távon annak ellenre, hogy a benzinár emelkedése miatt rövidebb távon nőhet. Megfigyelők szerint a kvantitatív gazdaságélénkítő intézkedés azért sem időszerű, mert a pénzkiáramlás növelése tovább hajtaná az inflációt, amit a Fed mindenképpen el akar kerülni.
A következő napok kérdése a tőzsdéken az lehet, hogy mit tartanak fontosabbnak a befektetők, az olcsó pénzt, amely az elmúlt időszakban világszerte hozzájárult az árfolyamok emelkedéséhez, vagy a gazdasági helyzet normalizálódását jelző makroadatokat. Amennyiben az előbbinek van nagyobb szerepe, úgy folytatódhat a visszaesés, ha azonban a gazdaság talpra állását értékelik, akkor rövid időn belül folytatódhat az emelkedés.
mfor.hu