6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy hónapja mindenki a görög fővárosra figyel, ahol megismételt választásokat tartanak vasárnap. Szakemberek szerint ugyan a kedvező forgatókönyvre van nagyobb esély, de nem zárható ki az sem, hogy a szavazás a piacok szempontjából rosszul sül el, és komolyan befolyásolja az eurózóna jövőjét.

Milyen forgatókönyvek vannak?

Május 6-án tartották a görög parlamenti választásokat, melyen hét párt jutott be a törvényhozásba, de közülük egyik sem volt képes kormányt alakítani, ezért kell most megismételni a voksolást. Az utóbbi egy hónap függvényében a tét most talán nagyobb, mint május elején, lényegében az eurózónában való maradásról szóló népszavazásnak is tekinthető a voksolás - olvasható a KBC Equitas pénteki elemzésében.

A cég szakemberei három lehetséges forgatókönyvet vázoltak fel: a legvalószínűbb az, hogy az EU-barát Új Demokrácia nyer, ők a PASZOK-kal tudnának esetleg koalícióra lépni, így rövidtávon az eurózóna tagja maradhatna Görögország. A májusi választások után mindössze néhány parlamenti hely hiányzott a két pártnak a többséghez, így most jó esély van arra, hogy sikerül átlépniük a küszöböt. Ugyanakkor a KBC szerint 60 százalék az esélye annak, hogy a kedvező forgatókönyv ellenére a görögök két éven belül kilépnek a valutaunióból, mert a nemzetközi szervezetek által támasztott hitelfeltételeknek hosszútávon nem tudnak megfelelni. Ez a kilépés azonban már rendezett módon mehetne végbe, hogy megakadályozzák a válság továbbterjedését.

A második forgatókönyv, hogy a nyíltan megszorítás-ellenes szélsőbaloldali Sziriza párt alakít kormányt, a KBC elemzője szerint ez lenne a legrosszabb forgatókönyv a piacok szempontjából. Ekkor ugyanis az új görög kormány várhatóan elutasítaná a hitelezők követeléseit, és megpróbálná újratárgyalni a korábbi mentőcsomagot, akkor pedig a nemzetközi szervezetek megvonnák a támogatást Görögországtól. Ez még nem járna automatikusan kilépéssel, így a görög bankok például részesedhetnének az EKB forrásaiból. A szakember szerint kevésbé valószínű, de az is előfordulhat, hogy a Sziriza vezette kormány egyoldalúan, azonnali hatállyal a kilépés mellett dönt, ez erősen negatív piaci reakciókat váltana ki, és beláthatatlan következményekkel járhatna. "Ha a Görögország köré húzott tűzfal nem bizonyul elegendőnek, akár az eurózóna teljes széthullásához is vezethet ez a forgatókönyv. Érdemes hozzátenni, hogy a legutóbbi nyilatkozataiban a Sziriza is az euró mellett állt ki, ami tovább csökkenti az extrém szcenárió valószínűségét" - olvasható az elemzésben.

A harmadik, egyben legkevésbé valószínű forgatókönyv az, hogy ismét nem sikerül kormányt alakítani, a piacok valószínűleg erre is negatívan reagálnának, hiszen így nem léphetnének életbe a június végéig megkövetelt újabb megszorítások, ami miatt szinten befagyaszthatnák a támogatásokat Görögországnak.

A görög gazdaság éhezik egy pozitív eredményre

A KBC Equitas elemzése szerint a piacok már egy hónapja készülnek a lehetséges kimenetelekre, a meghatározó intézményi befektetők közül sokan a legrosszabbra is felkészültek, erre utalnak a történelmi mélységet is megjárt német és amerikai hozamok. Egy mérsékelten kedvezőtlen kimenetel miatt a várt eladási hullám elmaradhat, fellélegzés és hirtelen emelkedés lehet a piacokon. Ha azonban a fentiekben felvázolt legrosszabb forgatókönyv lép életbe (Sziriza-kormány és azonnali kilépés), akkor erősen negatív piaci hatások jöhetnek.

"A kormányalakításra három napja lesz a győztes pártnak, sikertelenség esetén pedig a második helyen végzett pártot kéri fel a köztársasági elnök. Mivel csak három párt képes potenciálisan a kormányzásra, ezért a választás utáni hat napban eldől, lesz-e új görög kormány" - olvasható a Concorde Értékpapír Zrt. elemzésében. A görög parlament 300 helyből áll, amelyből 151-et kell megszerezni a kormányzáshoz. A szavazáson első helyezett párt kap plusz ötven férőhelyet a parlamentben, a maradék 250 hely pedig arányosan kerül szétosztásra azok között a pártok között, akik elérték a három százalékos parlamenti küszöböt.

A május nyolcadikán tartott szavazáson 58 széket szerzett meg az Új-Demokrácia, amihez kapott még 50-et. A Szirizának 2009-ben még csak 16 helye volt a parlamentben, idén májusban már 52 Sziriza képviselő jutott be a parlamentbe. A nagy vesztes PASZOK 160 parlamenti helyéből mindössze 41-et tudott megtartani idén. A kis pártok közül 33 mandátumot kapott a Független Görögország, 26-ot a Görög Kommunista Párt, újonnan bejutottként 21 széket szerzett meg a szélsőjobboldali Aranyhajnal és legkisebb pártként 19 helyet szerzett meg a Demokratikus Baloldal. A választási szabályok alapján a szavazatok körülbelül 36 százalékát kell elérnie egy pártnak ahhoz, hogy megszerezze a 151 helyet és önállóan kormányt alakítson, de ez jelenleg teljesen valószínűtlen.

Ha sikerül koalíciót alkotni, leghamarabb június 28-án állhat fel az új parlament, majd ezután kezdődhet meg az új kormány munkája. A görög gazdaságnak óriási szüksége lenne a helyzet megoldására, ugyanis a legutóbbi kudarcos választás óta rendkívül kedvezőtlen folyamatok indultak el. Napról-napra gyorsul a betétkiáramlás a görög bankrendszerből, a becslések szerint az ügyfelek körülbelül 3-7 milliárd eurónyi összeget vettek ki a bankokból és helyezték el más országokban, vagy tartják készpénzben otthon. Sokan azért nem fizetik a számláikat, mert arra számítanak, hogy már egy leértékelődött valutában is teljesíthetnek a drachma bevezetése esetén. Bár látszólag kevés köze van a választáshoz, mégis drasztikusan visszaesett május óta a turisztikai foglalások száma, amely már így is 15 százalékkal esett az első negyedévben az előző évhez képest - vázolja fel a helyzetet a Concorde elemzése.
    
"Nem lesz könnyű falat a német kormánnyal való tárgyalás sem, aki hivatalosan eddig nem sok jelet mutatott az engedékenységre és több vezető német politikus is zsarolásnak vette Ciprasz kijelentéseit. Angela Merkelnek még nincs hivatalos nyilatkozata a témában arról, hogyan viszonyulna Berlin egy Sziriza vezette kormányhoz, sem arról, hogy hajlandó-e újratárgyalni a korábbi mentőcsomagot" - áll a Concorde elemzésében.  Egy mai német kormányszóvivői nyilatkozat ugyan arra utalt, hogy a németek minden megválasztott görög kormánnyal hajlandóak asztalhoz ülni - de ez nem jelenti azt, hogy tényleges engedményeket is tennének, a német politikusok a héten mereven elutasították az ilyen jellegű felvetéseket. Ennek oka, hogy a görögökkel szembeni bizalom  Berlinben teljesen hiányzik, mivel a görögök az eddigi vállalásaikat sem teljesítették, így a német politikai elit úgy gondolja, hogy ilyen helyzetben értelmetlen további könnyítésekről beszélni.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!