2009 márciusa óta a Standard & Poor’s 500 index az akkori mélyponthoz képest duplájára emelkedett, 700 alatti értékről indulva a múlt héten egyelőre 1374 ponton tetőzött. A jelentős erősödést követően látszólag drágák a részvények, hiszen a fenti 500 cégből 67 ért el egyéves csúcsot, néhány pedig a történelmi rekordját is megdöntötte. A számok mögé nézve azonban a részvénypiacok (illetve az indexben szereplő vállalati részvények) nem számítanak különösen drágának, sőt az 1989 óta elért 34 lokális rekordból most a legalacsonyabb az úgynevezett P/E arány, áll a Bloomberg hétfőn közölt írásában. A vállalati nyereséget a részvényárakkal összevető mutatót ugyan sok kritika éri, hiszen múltbeli eseményeket és jelenlegi piaci értékítéletet vet össze (így például a gyorsan növekvő vállalatok, szektorok nehezen értelmezhető P/E számokat adnak időnként), mégis leszűrhető belőle egy általános árazás. A jelenlegi árfolyamok mellett, illetve az elmúlt hetekben közzétett nyereségadatok fényében a piaci átlagos P/E 14,1.
Az óvatos árazás mögött a szakértők szerint az elmúlt időszakok félelmei állnak, így elsősorban az eurózóna szétbomlása, illetve a közösség országainak nem fenntartható eladósodottsága. Egy másik, negatív tényező volt az elmúlt napokban az olajár megugrása, mely ismét csak sokakat bizonytalanított el.
Egyes elemzők szerint a piacok hiába mutatnak relatív jó értékarányt, a P/E mutató hiányosságai miatt mégsem beszélhetünk olcsó árakról. A vállalati profitok ugyanis semmiképp sem tudnak az elmúlt évek ütemében növekedni, hiszen a fogyasztók még mindig jóval kevesebbet költenek, mint a válság kirobbanása előtt. A nyereség adatokat megdobó hatékonyságjavító lépések pedig végesek, a cégek többsége meghúzta a nadrágszíjat az elmúlt három évben. A nyereségek növekedésének lassuló ütemét mutatták az elmúlt egy hónapban közzétett negyedéves számok is.
A növekedéspártiak ugyanakkor arra mutatnak rá, hogy a piacok az elmúlt egy évben folyamatosan féltek valamitől, hol az európai adósságválságtól, hol az inflációtól, hol a gyenge amerikai munakerőpiaci adatoktól, vagy legújabban a kínai gazdaság erőteljes lassulásától, ám végül egyik sem okozott az előrejelzésekben szereplő gazdasági visszaesést. A Bloomberg cikke Paul Zemsky-t idézi, aki ING Investment Management amerikai vezetője, és azon a véleményen van, hogy az állandó félelmek ellenére az amerikai gazdaság növekszik, és a kockázatokat figyelembe véve a legrosszabbon túl vagyunk. Szerinte a piac jelenleg olcsó, számos kedvező kilátással kecsegtető részvénybe lehet jelenleg fektetni.
mfor.hu