6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Február elején egy 4,5 éves erősödés tört meg a japán jen esetében, az Equilor elemzői szerint ez nem csak egy kezdeti fellángolás, hanem egy hosszabb távú trend kezdete. Éppen ezért érdemes most megnézni, hogy lehet a legegyszerűbben pénzt keresni a japán deviza gyengülésén. Mfor.hu-háttér.

Megtört a jen szárnyalása

A jen utóbbi hetekben tapasztalt gyengülése mellett több ok is meghúzódik - vélik az Equilor elemzői. Egyrészt a jen eddigi sikertörténete mögött a fogyasztói árak folyamatos csökkenése és az ország adósságstruktúrája állt. Japánnak alig van külföldi adóssága. Az államadósság 95 százaléka belföldi hitelezőknél van, azonban ennek mennyisége igencsak magas, hiszen a bruttó hazai termék több, mint kétszeresét teszi ki. Az ország külkereskedelmi mérlege jelentős többletet produkált az elmúlt években, azonban a legfrissebb adatokat látva ez az előny elveszni látszik. Így a korábban menekülő devizaként számon tartott jen a jelenlegi bizonytalan környezet ellenére is elvesztheti erejét.   

A defláció eddig is visszafogta a gazdaság teljesítményét, mivel egy ilyen környezetben a fogyasztók, beruházók is a vásárlások, beruházások elhalasztásában érdekeltek. A kormányzat és a jegybank évtizedek óta küzd ezen helyzet ellen, de a tankönyvi példákkal ellentétben a likviditásnövelés nem pörgette fel az inflációt, mivel a kereskedelmi bankok nem helyezik ki a többletlikviditást a gazdaság szereplőinek.

A folyó fizetési mérleg csökkenő többlete a jövőben aggodalomra adhat okot. Elvégre a külkereskedelmi mérleg már negatív tartományba csúszott. A deficit további hízása nem tenne jót a jen árfolyamának, hiszen annak finanszírozása jengyengítő hatású lenne.

"A körvonalazódó folyamatok láttán az eddig leginkább belső megtakarításaikra támaszkodó japánok kénytelenek lennének kimenni a piacra forrásért, ami a jelenlegi 0-1 százalék közötti jenkamatoknál bizonyosan drágább finanszírozást jelentene. Így még inkább megnövelné az adóssághegyeket, ami jelen pillanatban is már a GDP 220 százaléka" - olvasható a cég elemzésében.

Mivel lehet ezt lekereskedni?

Több eszközzel is lehet keresni a jen gyengülésén, az elemzők a kockázatvállaló befektetőknek a JPY/HUF shortot ajánlják, hiszen ott a japán deviza gyengülése mellett a carry trade is a malmukra hajtja a vizet. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a 0 százalék körüli alapkamaton felvett japán pénzt ez esetben átváltjuk olyan devizába (jelen ajánlás szerint forintba), ahol az alapkamat magas, a tervezett futamidő alatt pedig a kamatkülönbözet nekünk dolgozik. Kedvező esetben a kamatkülönbözet és az árfolyamnyereség is nálunk csapódik le, de elképzelhető olyan piaci környezet is, ahol az árfolyamveszteség nagyobb, mint a kamatkülönbözeten lecsapódó nyereség. (Próbálja ki kockázatok nélkül az mfor.hu kereskedési rendszerének, az mfor tradernek a demo változatával!)

Ugyanakkor ennél lényegesen biztonságosabbnak tűnik az USD/JPY árfolyama, ahol az Equilor long pozíció felvételét javasolja. "Ez egy sima határidős ügylet, amit akár tőkeáttétellel is lehet kötni. Mi nem most javasoljuk a beszállást, mivel egy kis korrekciót várunk a jelenlegi 80,50-es szintről az utóbbi időszak jengyengülése után" - vázolja fel Saághy Pál, az Equilor devizakereskedője. Szerinte ha 79,50-re lemenne az árfolyam, akkor az egy teljesen normális korrekció lenne, kisimulnának az indikátorok.

Vagyis 79,50-es beszállóval javasolják a dollár/jen árfolyam megvételét, a stop losst 78,50-re érdemes tenni. Ez egy 100 pontos szint, a szokásos 100 ezer dolláros pozíciónál ez 100 ezer jent jelent, ennyit kockáztatunk. Ez a jelenlegi árfolyamon 270 ezer forint. Ugyanakkor ennél lényegesen kisebb, akár tizedekkora pozícióval is meg lehet játszani az ügyletet - emeli ki a kereskedő.

Az Equilor a profitrealizálást 84,78-nál javasolja, szerintük ez a szint néhány héten belül elérhető, és itt egy komoly ellenállás van az árfolyamban. Vagyis ha bejön a tipp, akkor akár 528 ezer jent, 1,425 millió forintot is kereshetünk viszonylag rövid idő alatt úgy, hogy ezzel szemben 270 ezer forintotelvesztését kockáztatjuk. "Egy ilyen ügyletet akár százszoros tőkeáttétellel is meg lehet kötni, vagyis akár ezer dollárral is el lehet indulni, azonban mi azt javasoljuk, hogy akkor érdemes próbálkozni vele, ha valakinek van legalább tízezer dollárnyi kockáztatható pénze, hogy ne legyen olyan nagy a tőkeáttétel" - vázolja fel Saághy.

Beke Károly

mfor.hu

Jogi közlemény
A Menedzsment Fórum (mfor.hu) honlapján szereplő adatok, információk, elméleti és gyakorlati elemezések, kommentárok, előadások és egyéb írások (a továbbiakban együttesen: „Honlaptartalom”) tájékoztató céllal készülnek, azok befektetési ajánlást nem tartalmaznak, és így nem valósítanak meg a befektetési vállalkozásokról és árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi 138. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési elemzést vagy befektetési tanácsadást.

A Menedzsment Fórum (mfor.hu) nem befektetési vállalkozás, amely kiegészítő tevékenysége körében befektetési elemezéseket készít, vagy befektetési tanácsadást nyújt az ügyfelei részére. A Menedzsment Fórum (mfor.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a Menedzsment Fórum (mfor.hu) függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Menedzsment Fórum (mfor.hu) honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve ("MIFID") jogszabályi célja nem sérül.

A Menedzsment Fórum (mfor.hu) honlaptartalma a szerzők magánvéleményét tükrözi. A honlaptartalom szerzői jogi védelem alatt áll. Minden jog fenntartva. A honlapon szereplő bármely szerzői műnek vagy azok részleteinek a szerzők előzetes írásbeli engedélye nélkül való bármilyen felhasználása tilos.

A Menedzsment Fórum (mfor.hu) honlapjának üzemeltetője, szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!