Látványosan gyengült az elmúlt napokban az euró a dollárhoz képest, 2006 márciusa óta nem látott mélypontra csökkent hétfőn a korai ázsiai kereskedésben, ez pedig növelte a bizonytalanságot a piacokon. Az európai uniós közös pénz árfolyama átlépte a pszichológiailag fontosnak tartott 1,2 dolláros határt, és 1,1864 dollárig süllyedt a reggeli kereskedésben. Ezzel párhuzamosan a forint mind a dollárral, mind az euróval szemben veszített értékéből. Az euró árfolyama a reggeli órákban átlépte a 320-as szintet. Ezzel a gyengüléssel egyre közelebb került a történelmi mélypont, ami 2012 januárjában, hasonlóan forintgyengülő évkezdet után érte el a 324 forintot.
Az euró gyengüléséhez minden bizonnyal hozzájárultak azok a találgatások is, amelyek szerint az Európai Központi Bank (EKB) hamarosan elindítja a deflációs kockázatok korlátozását célzó programját. Hozzájárult a tendenciához az a növekvő bizonytalanság is, amely Görögország euróövezetbeli jövőjét övezi. A Barclays közgazdászai több forgatókönyvet is összeállítottak a várható fejleményekről annak nyomán, hogy a görög parlament a múlt héten nem tudott új államfőt választani, és ezért előre hozott parlamenti választásokat kell tartani Görögországban.
A választások esélyesének tekintett - a takarékossági szigor politikájának folytatását elvető - Sziriza párt sem hangoztat már olyan felhívásokat, hogy Görögországnak ki kell lépnie az euróövezetből, ám a ház szerint a jelenlegi körülmények közepette nem lehet teljesen esélytelennek tekinteni egy ilyen fejleményt. A szakértők szerint ebben a kérdésben Németország álláspontja döntő fontosságú lesz. A Barclays elemzői kiemelik, hogy 2012-ben még a német hatóságok is komoly esélyűnek tartották Görögország távozását a valutaunióból, erre most is van esély.
Az euró gyengülése kapcsán a piaci szereplők fontosnak tartják, hogy a napokban Mario Draghi EKB-elnök felhívta a figyelmet arra, hogy sokkal nagyobb a defláció kialakulásának a veszélye az eurózónában, mint hat hónappal korábban. A kereskedők körében érezhetően nő az a várakozás, hogy az EKB belekezd a szuverén euróövezeti kötvényeket is érintő mennyiségi enyhítési ciklusba a deflációs veszély elhárítása végett. Tehát sokan számítanak arra, hogy az EKB komoly összeget "önt a piacra", ami az euró további gyengülését hozhatja.
Ezek a fejlemények járultak hozzá leginkább ahhoz, hogy a befektetők óvatosak legyenek a feltörekvő országok devizáival, így a forinttal is. Érdemes megjegyezni, hogy a régiós devizák is lejtőre kerültek a magyar fizetőeszközzel együtt, igaz némileg kisebb esést szenvedtek el a reggeli órákban. Míg a forint hozzávetőleg 0,6 százalékkal gyengült, addig a lengyel zloty és a cseh korona fél százalékos mínusszal nyitotta a hetet.
mfor.hu