Egy hónapja nem volt ilyen drága az euró
Kedd délután kezdett jelentősebben gyengülni a forint az euróval szemben, a nap első fele még viszonylag csendesen telt el. Öt óra körül azonban már 298,52-nél állt az euró jegyzése, ami több mint egy százalékkal volt magasabb a múlt pénteki jegyzésnél. Érdemes hozzátenni, hogy húsvét hétfőn az alacsony forgalomban már 297 fölé gyengült a magyar deviza, azonban kedd reggelre onnan visszakapaszkodott. Ma délután a dollárral szemben 228,52-nél állt a hazai fizetőeszköz, míg a svájci frank 248,17 forintba került.
A mostaninál gyengébb legutóbb március elején volt a forint, akkor 298 környékén fordult vissza az árfolyam. Ha szerdán tovább gyengül a forint, akkor könnyen elérheti a január vége óta nem látott 300 forintos lélektani határt.
A forint gyengülése elsősorban a romló nemzetközi hangulatnak volt köszönhető. A befektetők még mindig ódzkodnak a komolyabb vételektől a múlt pénteken megjelent vártnál gyengébb amerikai makroadatok miatt. Emellett kedden a húsvéti szabadságról visszatérve ismét az európai országok adóssághelyzete aggasztotta a befektetőket, a spanyol és olasz kötvényhozamok is jelentősen emelkedtek.
A forintgyengülésnek lehet némi hazai oka is, hiszen a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kedden bejelentette, hogy csak április második felében hozza nyilvánosságra az Európai Bizottság számára készülő frissített konvergencia programot. Korábban a szakemberek arra számítottak, hogy már a héten kiderülhetnek a további költségvetési kiigazítások részletei, azonban a jelek szerint ezekre még várnunk kell. Ez pedig azért nem jó üzenet a piac felé, mert erősíti azt a képet, mely a magyar kormány halogatásáról él a befektetők fejében, hiszen egyre többen vetik a kormány szemére, hogy november óta a hivatalos tárgyalásokat sem sikerült megkezdeni az IMF-fel.
A régióban egyébként a lengyel zloty és a cseh korona is jóval kisebb mértékben esett vissza, mint a forint. A lengyel deviza mintegy fél százalékkal, míg a cseh korona 0,65 százalékkal ért kevesebbet, mint pénteken.
A tőzsdék is megszenvedték a napot
A húsvéti ünnepek utáni rossz hangulat a részvénypiacokon is éreztette hatását. A BUX index délután 18 035 ponton zárt, ami 0,92 százalékkal volt alacsonyabb a múlt csütörtöki értéknél. A forgalom továbbra is alacsony, alig haladta meg a 6 milliárd forintot.
A vezető részvények többsége veszített értékéből, a nap vesztese az OTP lett a blue chipek közül. A bankpapírok 2,19 százalékos esés után 3668 forinton fejezték be a napot. Eközben a Mol a végére enyhe mínuszban tudott zárni, a 17 800 forintos érték 0,31 százalékkal volt alacsonyabb a csütörtökinél. A Magyar Telekom három forinttal lett olcsóbb a nap végére, 565 forinton zárt. A gyógyszergyártók közül a Richter 0,65 százalékos esést követően 36 760 forintot ért, míg a szektortárs Egis 2,34 százalékkal esett vissza, így 14 600 forintba került.
A vezető nemzetközi piacokon is pesszimista volt a hangulat: nem sokkal a nap vége előtt a londoni FTSE index 1,43 százalékos mínuszban volt, míg a frankfurti DAX 1,71 százalékot bukott. Régiónkban a varsói WIG 20 1,42 százalékkal gyengült. A Wall Streeten is rosszul indult a keddi nap, az első pár óra után a Dow 0,64 százalékos mínuszban volt, míg a S&P 0,68 százalékkal állt hétfői záróértéke alatt.
Beke Károly
mfor.hu