3p

A mentők főigazgatója hazugsággal és a statisztika meghamisításával vádolja a korábban is ügyeletet szervező cégeket – mondja a Magyar Orvosi Kamara. 

A Magyar Orvosi Kamara (MOK) visszautasítja és károsnak tartja azt a gyakorlatot, amikor az egészségügy egyes vezetői a szakmai szervezet kritikáira nem érdemi választ adnak, hanem politizálással vádaskodnak – írta a Telex-nek küldött állásfoglalálásában a Magyar Orvosi Kamara az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) főigazgatójával készült, a portálon megjelent múlt heti interjúra reagálva.

A MOK szerint Csató Gábor valótlan állításokat mondott az új háziorvosi ügyeleti rendszerről. Az OMSZ főigazgatója szerint egy tisztán szakmai kérdésből egyesek politikai terméket csináltak, a MOK szerint éppen az egészségügy egyes vezetői adnak politikai választ egy szakmai kérdésre.

Megy az adok-kapok Csató Gábor, az OMSZ főigazgatója és a Magyar Orvosi Kamara között
Megy az adok-kapok Csató Gábor, az OMSZ főigazgatója és a Magyar Orvosi Kamara között
Fotó: MTI

Az orvosi ügyeleti rendszert nagyjából másfél éve kezdte el átalakítani a kormány, novemberben az ellátott betegek száma már átlépte az egymilliót. Utolsó lépésként októbertől a fővárosban is bevezették az új rendszert. Budapesten 15 helyszínen alakítottak ki felnőtt ügyelet és 3 helyen gyermekügyelet. Budapesten eddig az ügyelet megszervezése az önkormányzatok feladata volt, októbertől már ezért is az Országos Mentőszolgálatot felel. A mentőszolgálat szervezettséget, kiszámíthatóságot ígért, Csató Gábor lapunknak azt mondta: szerinte ez megvalósult, sőt, az ügyelet újraszervezése az elmúlt 30 év legnagyobb egészségügyi átalakítása volt.

Ezzel szemben a Magyar Orvosi Kamara már a budapesti indulás előtt kritikusan nyilatkozott az új ügyeletről, a bevezetés elhalasztását is kérték. Szerintük az új ügyelettel az egészségügy olyan rétege kap terhelést, ami eleve roskatag. Többek között azzal érveltek, hogy az ügyeleti munka nagyon megterhelheti az alapellátásban dolgozó háziorvosokat, ezért többen akár vissza is adhatják a praxisukat, így a fővárosban élők még nehezebben juthatnak hozzá a szükséges ellátáshoz.

A MOK és az OMSZ egymásnak feszülése a Csató Gáborral készített interjún is többször előjött – írja a lap. A főigazgató néhány állítását egyenesen valótlannak nevezte a Magyar Orvosi Kamara. A Mentőszolgálat főigazgatója például azt mondta: „Azok kritizálják a rendszert, akik nem is vállaltak ügyeleti munkát az elmúlt 20 évben.”

A MOK szerint azonban az OMSZ főigazgatója hazugsággal és a statisztika meghamisításával vádolja az összes, korábban is ügyeletet szervező céget és társulást.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!