4p

Nem kevesebb, mint hét törvényt szándékozik módosítani Pintér Sándor belügyminiszter a tegnap az Országgyűlés elé beterjesztett egészségügyi reformcsomagjával. Az orvosi kamarák ugyan véleményezhették a javaslatokat, kérdés, mennyire vették figyelembe a kritikákat.

Tegnap Dr. Semjén Zsolt, miniszterelnök-helyettes benyújtotta a parlament elé azt az egészségügyről szóló törvényjavaslat-csomagot, melynek több pontjával nem ért egyet sem a Magyar Orvosi Kamara, sem a Magyar Rezidens Szövetség.

Ismét sokaknak fognak fájni az átalakítások. Fotó: Depositphotos
Ismét sokaknak fognak fájni az átalakítások. Fotó: Depositphotos

Mint a törvényjavaslat írja, céljuk: az egészségben eltöltött évek számának további növelése, az egészségügyi rendszer széttagoltságának és a területi különbségeknek a csökkentése, az egészségügyi rendszer összehangolt feladatellátása, a kiszámítható, állandó helyen elérhető orvosi ügyeleti ellátás biztosítása, valamint az Országos Mentőszolgálat szerepének erősítése az országos ügyeleti ellátásban, az egészségügyi ellátás körében az ellátottak által felkérhető személyes segítő igénybevétele, a tartós ápolásra-gondozásra szorulók részére szakápolási központok kapacitásbővítése, az alapellátási praxisok szakmai megerősítése és a területi különbségek kiegyenlítése, egységes alapellátási háttérinformatikai rendszer kialakítása, a többlet gyógyító tevékenység hatékonyabb jutalmazása, továbbá az egészségügyi rendszer működésének átláthatóbbá tétele.

A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő megint jól jár

Ennek érdekében – összeszámoltuk -, a következő törvényeket fogják módosítani:

  • a szociális igazgatásról és ellátásról
  • az egészségügyi és a hozzájuk kapcsolódó adatok kezeléséről és védelméről
  • az egészségügyről
  • az önálló orvosi tevékenységről
  • a helyi önkormányzatokról
  • az egészségügyi alapellátásról
  • valamint az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvényen is változtatnak majd.

Az egyik legkardinálisabb változás lesz a szakápolás „lepasszolása” a szociális ellátórendszernek, az úgynevezett szakápolási központoknak. Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő szerint ezek a módosítások azt jelentik, hogy a feladatokat "az a szociális ellátórendszer venné át, amely - az előző rendelkezés alapján - az állam helyett a hozzátartozókra épülne", s a pénz határozna meg ismét mindent.

Ugyanis a törvénytervezet írja is, hogy „az átvevő fenntartó tájékoztatja majd a beteget vagy törvényes képviselőjét a fizetendő térítési díj szabályairól".

Azaz betegek fognak kiesni a rendszerből, de ápolók is, hiszen közalkalmazotti jogviszonyuk egészségügyi szolgálati jogviszonnyá alakul át.

Sőt, ennek kapcsán az is kiderül a törvénytervezetből, hogy a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. portfóliója ismét új ingatlanokkal fog bővülni.

Még szokni kell: vármegyei kórház

Aztán a törvénymódosítás kimondja: a városi kórház az a gyógyintézet, amely 0-24 órában betegfogadásra alkalmas és legalább kettő, a miniszter által rendeletben meghatározott szakmában nyújt fekvőbeteg-szakellátást, a vármegyei kórház pedig az a gyógyintézet, amely 0-24 órában biztosít sürgősségi ellátást és legalább öt, a miniszter által rendeletben meghatározott szakmában nyújt fekvőbeteg-szakellátást.

A tervezet többek között szót ejt az egészségügyi dolgozók vezényelhetőségéről is, a háziorvosi praxisok átalakításáról, de arról is, hogy a háziorvosi és házi gyermekorvosi ügyeleti ellátásról a jövőben az állami mentőszolgálat gondoskodik majd (a fogorvosi ügyelet és Budapesten az alapellátási ügyelet kivételével). De itt sorjázik az a módosítás is, hogy a védőnői hálózat az önkormányzatoktól az állam kezébe kerül, s egészségügyi jogviszonnyal rendelkező védőnőket is bevetnek jövőben. Kérdés, mit szólnak ők ehhez.

A MOK és a rezidensek nem örülnek

Az orvoskamara tegnap az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta, az ellátásbiztonságot és az orvosok közellátásban maradását veszélyeztető rendelkezései miatt nem támogatja az egészségügyi tárgyú törvények módosításáról szóló törvénytervezet jelen formájának parlament elé terjesztését. Szerintük a háziorvosi rendszer átalakítását az alapellátásban dolgozók magas életkorát is figyelembe vevő, szélesebb előkészítéssel lehet megkezdeni, és a folyamat nem járhat a szerzett vagyoni jogok sérelmével. A szakdolgozók bérrendezését üdvözlik, de a tervezett, erőltetett ütemű átalakítást kockázatosnak tartják.

A rezidensek pedig azt kifogásolták a törvénymódosításokkal kapcsolatban, hogy a szakképzésüket előírt ütemben teljesítők bérét semmiképp se lehessen csökkenteni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!