Megnyitották május 12-én a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) új kutatási egységét, a Gazda-patogén Interakció Központot. A Biológia Intézet területén kialakított, az országban egyedülálló in vivo kísérleti állomás és az ahhoz kapcsolódó öt felújított további labor célja, hogy új szintre emelje az antimikrobiális, különösen az antifungális terápiák fejlesztését. A közlemény szerint a projekt szakmai és anyagi megvalósítását az SZTE egykori hallgatója, a 2023-ban fiziológiai és orvostudományi Nobel-díjjal elismert Karikó Katalin is támogatta.
Fotó: SZTE
Az új intézményben komplex módon vizsgálhatóak a gombás fertőzések gazda-kórokozó viszonyai, különös tekintettel az emberi egészséget fenyegető fajokra. A kutatók főként mRNS-alapú, az egészségügyben használható vakcina és terápiás módszerek kifejlesztésén dolgoznak majd, amelyekkel meg lehet védeni az intenzív osztályon kezelt betegeket a gombafertőzéstől, valamint hatékony kezelést nyújthatnak nők tízezreinek, akik a Candida gombák okozta nőgyógyászati problémákkal küzdenek.
A közel 200 millió forintos beruházással létrehozott létesítmény megnyitóján Karikó Katalin személyesen is köszöntötte a központ munkatársait. A professzor három, korábban elnyert díjának pénzjutalmát ajánlotta fel a laboratóriumok létrehozásának támogatására.