2p

Földbe áll a magyar gazdaság? Okozhat földrengést az amerikai elnökválasztás? Mire lesz elég a kormány akcióterve?
Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdász-szociológustól!

2024. október 31. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy független vizsgálat szerint nem. 

Jelentősen lecsökkent a paraszolvencia gyakorisága a törvényi tiltás bevezetése óta, azonban a rendszerből még nem tűnt el teljesen.

Az állami egészségügyben becslések szerint átlagosan a háziorvosoknak 7391 forintot fizetnek a páciensek hálapénz formájában, szakorvosi vizsgálat esetében már 15 905 forint a „tarifa”, a szülészet-nőgyógyászat területén szülés esetén a szülész-nőgyógyász szakorvosnak átlagosan 121 805 forintot szokás fizetni

– írja a hvg.hu A hálapénz kivezetés hatásának értékelése című független szakértői vizsgálatra hivatkozva, amelyet uniós kötelezettség miatt kellett Magyarországnak elkészítenie.

Még mindig nem tűnt el teljesen
Még mindig nem tűnt el teljesen
Fotó: Depositphotos

Ami a műtét és azt követő kórházi ellátást illeti, ott átlagosan 81 034 forint fizetnek a magyarok, míg gondozás, illetve rehabilitáció során az orvosnak az átadott összeg átlagosan 38 976 forint.

A magyar egészségügyben a hálapénz fogalma az 1950-es évek óta van jelen. A szocializmus alatt a lakosság a korlátozott módon elérhető szolgáltatások és árukhoz való hozzáférés reményében fizetett az egészségügyi rendszerben dolgozók számára. Ez a szokás egészen 2021 januárjáig élénken élt az állami egészségügyi rendszerben, három éve azonban a kormány bűncselekménnyé nyilvánította a hálapénz átadását és elfogadását is.

A tanulmány független szakértői többek között azt vizsgálták, hogy a paraszolvencia alkalmazásának erős szankcionálása, és ezzel párhuzamosan az egészségügyi szolgálati jogviszony keretein belüli foglalkoztatottak jelentős béremelésére összpontosító intézkedéscsomag milyen hatással volt a hálapénz jelenségére, sikeresek voltak-e ezek az intézkedések.

A tanulmány készítésének időpontjában a fent említett reformok már több mint két és fél éve hatályban voltak. A kapott válaszokat az elemzők személyes lakossági közvélemény-kutatás, az egészségügyi dolgozók körében online kérdőíves felmérés, és fókuszcsoportos vizsgálat alapján összegezték, illetve az egészségügyi ellátó rendszerre vonatkozóan rendelkezésre álló adatokat is elemezték. Ezen kívül az összegyűjtött információkat szakértői interjúk során validálták.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!