6p

Annak árnyékában pillantottunk rá a legnagyobb patikaláncok tavalyi évére, hogy a kormány bármikor bejelentheti a kórházi gyógyszertárak kiszervezésére létrehozott projekttársaság megalakulását. A szakma értetlenül áll a változtatás előtt, de közben a patikák most sem panaszkodhatnak az elmúlt évükre.  

2023 volt az az év, amikor Müller Cecília új hivatalt kapott. Augusztus 1-jén ugyanis a Nemzeti Népegészségügyi Központba (NNK) olvasztották az Országos Gyógyszerészeti- és Élelmezés-egészségügyi Intézetet (OGYÉI). Bár sokak szerint ez inkább a lefejezése volt az 1962 óta önálló intézményként funkcionáló OGYÉI-nek. Hiszen közvetlenül előtte, épp egy éve indoklás nélkül megváltak a főigazgatótól, majd a szakma krémjét jelentő további vezetőtől, valamint jópár munkatárstól is, mások pedig önként távoztak a nagymúltú szakmai műhelytől.

Nemigen van példa más országokban, hogy megszűnjön az alapvető gyógyszerhatóság, miközben a patikaláncok feje felett lebeg az intézeti gyógyszertári szolgáltatás átalakítása is: a kormány egy projektcégnek akarja kiszervezni a kórházban működő patikákat. Az elképzeléssel kezdetek óta nem ért egyet a Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetsége.

Meggyőződésük, hogy a projektcéggel egy profitorientált vállalkozás kap kulcsszerepet, amellyel nemcsak új lakossági patikák létesítésében válik érdekeltté, hanem a versenyhátrányba kerülő, a lakossági gyógyszerellátást biztosító gyógyszertárak működése mind gazdasági, mind pedig szakmai szempontból veszélybe kerülhet. 

Zsíros piac, az biztos
Zsíros piac, az biztos
Fotó: Depositphotos

Az ügyet a Rogán Antal alá rendelt Nemzeti Koncessziós Iroda (NKOI) intézi, a pályázat győztese pedig hozzájuthat az ország kórházainak legforgalmasabb patikahálózatához, amely mintegy 60 egységből áll. A Válaszonline a Medicina Évkönyv 2023 adataira hivatkozva azt írja, hogy az ország legnagyobb forgalmú intézeti gyógyszertára a Dél-Pesti Centrumkórházban, a régi Szent László Kórház területén működik. A 2022-es adatok szerint ez az egyetlen intézmény 9 milliárd (!) forint tb-támogatást kapott, és ebbe nem számít bele sem a biztosítottak által a kiváltott receptekért fizetett összeg, sem a vény nélkül kapható vitaminok, fájdalomcsillapítók és egyéb pirulák ára. A második legforgalmasabb patika az Onkológiai Intézeté 6,3 milliárdnyi tb-támogatással, a harmadik a fővárosi Uzsoki Kórházé 2,3 milliárd forinttal. A legnagyobb vidéki a kaposvári kórházé 2,2 milliárd forint tb-támogatással. Tehát egy igen jól fialó piaci szegmensről van szó.

Ebben a furcsa exlex állapotban néztük meg, milyen volt a patikaláncok tavalyi éve.

BENU Magyarország Kft. (több, mint 300 patika)

Az elmúlt évek legmagasabb, 9,5 milliárd forintos forgalmát produkálta a cég, aminek meg is lett az eredménye: ebből 5 milliárd tiszta nyereséget könyvelhettek el tavaly.

A BENU Magyarország a mannheimi Phoenix Pharma SE csoport tagja. A tavalyi konszolidált pénzügyi beszámoló szerint az egységesítés elve miatt euróban számolják el az országok bevételeit (de forintban is kimutatják, mi ezt közöljük). Így a magyar infláció mértékét remekül tükrözik a számok.

Ugyanis a vállalati hálóba tartozó 13 állam közül a BENU Magyarország Kft. bevételeit számolják el messze a legmagasabb árfolyamon, 2023-ban nevezetesen 380,6 forinton. Utánunk csak jóval lemaradva jönnek a szerb BENU-bevételek, ahol a szerb dinárt 117,2-es átlagárfolyamon számították fel.

A Phoenix csoport egyébként nincs jelen sem Ukrajnában, sem Oroszországban, ám figyelemmel kísérik az ukrajnai háború óta kialakult jókora geopolitikai és gazdasági káoszt. Úgy látják, hogy emiatt jelentős a bizonytalanság és az üzleti teljesítményre is hatást fognak gyakorolni a magasabb üzemanyag- és energiaárak, a magasabb inflációs ráták, az emelkedő kamatlábak és az egyes európai országokban növekvő adósságszint.

Szimpatika (közel 400 egység)

Nem csak a BENU Magyarország, hanem a Szimpatika gyógyszertárakat üzemeltető Phoenix Pharma Zrt. is a német Phoenix-csoport tagja.  

Itt jegyezzük meg, hogy a fenti két franchise-csoport (a BENU és a Szimpatika, valamint az Alma és a Gyöngy patikák) számos együttműködési formát alakított ki. Ezért a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 2021 márciusában vizsgálatot indított, amelyben azt veszi górcső alá, hogy a nagykereskedők és a velük együttműködő patikák között létrejött megállapodások hatásaként torzult-e a verseny a magyarországi gyógyszer-forgalmazási piacokon. A GVH szerint ez még nem jelenti, hogy a vállalkozások jogsértést követtek volna el, de tény, hogy immár több mint három éve tart a vizsgálat, ami elég ritka eset.

A Szimpatika-patikákért felelős Phoenix Pharma Zrt. tovább növelve árbevételét tavaly már 472,5 milliárd forintot ért el, míg nyeresége, jócskán túlteljesítve a 2022-es évit, 9,2 milliárd lett.

Alma- és Gyöngy-patikák (858 egység)

A 308 Alma-, valamint a jelenleg 550 Gyöngy-patikákat üzemeltető Patika Management Kft. is jobb évet tudhat maga mögött. Bár nettó forgalma hajszálnyit elmaradt a korábbitól, és 4,1 milliárd forint lett, a korábbi veszteségét sikerült 33,2 millió forintos nyereségbe fordítania.  

A Hungaropharma Zrt. tulajdonában álló Patika Management Kft. cégbeszámolója szerint az idén a referenciapatika program fejlesztése, és a programba belépők körének bővítése, a tagok jövedelmezőségének növelése és a többrétegű szolgáltatásnyújtás menedzselése mellett és a társaság jövedelmezőségének a javítása marad a fókuszban.

Kulcspatikák (közel 200 egység)

Magukra úgy gondolnak, mint akik 2009-ben létrehozták az első - és mindezidáig egyetlen - olyan patikai közösséget Magyarországon, amely nemcsak gazdasági megfontolásból született, de valódi, közös értékrenden alapszik.

A Kulcspatikák Zrt. 1,5 milliárd forintos 2022-es nettó árbevétele tavaly 2,1 milliárdra nőtt. Ugyanakkor nyeresége nem követte a tendenciát, a korábbi évhez képest kicsit visszaesve, 103,8 millió lett.

Pingvin patikák (38 patika és 5 gyógynövény- és reformház)

Az ország déli és keleti részén üzemelő patikalánc tavalyi éve érdekesen alakult. Tavalyi árbevétele a 2022-es 6,7 milliárd forintost túlszárnyalva, 7,2 milliárd lett. Ezzel szemben nyeresége a korábbi 152,4 millió forintról 2023-ban 6,4 millióra apadt. Ennek oka lehet az is, hogy megnőttek a rövid távú kötelezettségei.

A Magyarország 18 városában jelenlévő patikáikban több mint 4 millió vásárló fordul meg évente. A Pingvin Patika hálózat gyógyszertárai sikeres működésének öt alapelve van: stabilitás, betegközpontúság, szakértelem, megújulás és megfizethetőség. Ez utóbbira még most, az inflációs környezetben is törekszenek. 

A patikaláncok között egyébként nagy a verseny a vevőkért: mindegyik gyárt már magazint, online tartalmat, sőt, podcastot, van, amelyik saját tv-műsort is, s akad, amely ingyenes, szakszerű edzéssorozattal is várja vásárlóit a honlapján.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!