A kormány ismét pluszforrást biztosít kórházaknak, de messze nem egységes módon, most csak egyes kiemelt intézményeknek jár a támogatás.
Arról döntött ugyanis az Orbán-kabinet, hogy az egyetemi klinikák és az egyházi kórházak 2024. évi ingatlanüzemeltetési költségeihez – az Egészségbiztosítási Alapból járó finanszírozás mellett – további 16,5 milliárd forint forrást biztosít, s emellett 9,9 milliós kincstári díjat is utal – erről árulkodik a Magyar Közlöny legfrissebb száma.
Ennek érdekében a pénzügyminiszternek, valamint a kultúráért és innovációért felelős miniszternek kell gondoskodnia arról, hogy az orvosképzést folytató egyetemi klinikák a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokról szóló 2021. évi törvényben meghatározott közfeladatai ellátására azonnal közel 13,3 milliárd forint pluszforrást, valamint csaknem 8 milliós kincstári díjat biztosítson a 2024. évi központi költségvetésből.
Ezenkívül szintén a pénzügyminiszter feladata, hogy a belügyminiszter bevonásával biztosítson az egyházi kórházak ingatlanüzemeltetési költségeihez több mint 3,2 milliárd forint pluszfedezetet, valamint 1,9 millió kincstári díjat.
A nagyértékű támogatás egyébként kilenc egészségügyi intézmény között oszlik meg, és nem egyenlő azzal a szakmai berkekben hallható tervvel, miszerint az év elején talán újabb, ezúttal 50 milliárd forintnyi adósságrendezés jöhet a kórházaknál.
Hiszen a Magyar Államkincstár (MÁK) utolsó adatai szerint tavaly december végén a kórházak és háttérintézményeik adóssága a november végi 130 milliárd forint után a konszolidáció ellenére is 52,2 milliárd forint maradt. Tehát ennyi hátralékkal indultak neki a kórházak az újévnek. Ezentúl azonban a négy orvosegyetem még közel 10 milliárd forintot halmozott fel, így összesen 62,2 milliárd forint volt ez év elején az összadósság.
Az orvosegyetemek tartozásait azonban ne keressük a MÁK-ban, ott azok nem szerepelnek, ugyanis a modellváltás miatt nem kell központilag adatot szolgáltatniuk. Ezt a statisztikát Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára osztotta meg az Economx-szal. Ezek szerint év elején a Debreceni Egyetem 3,2 milliárd, a Semmelweis Egyetem 709 millió forint, a Pécsi Tudományegyetem 3 milliárd forintos tartozással vágott neki az évnek (a Szegedi Tudományegyetemről nincsenek adatok).
Magyarországon pedig öt egyházi kórház van, a Szent Ferenc Kórház, a Budai Irgalmasrendi Kórház, a Bethesda Gyermekkórház, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének Szeretetkórháza, illetve a 2023-ban a Református Egyháznak ajándékozott Törökbálinti Tüdőszanatórium (új nevén Református Pulmonológiai Centrum). Pedig ez utóbbi intézmény az egyháznak történő átadás miatt 2024-ben és 2025-ben is nem kevesebb mint évi 500 millió forint pluszforrásról kell gondoskodnia az intézmény működéséhez.
Az egyházi kórházak szintén nincsenek feltüntetve a MÁK tartozással rendelkező intézményei között, így a jelenlegi adósságainak mértékéről sincsenek információk.