Jelentős mérföldkőről számolt be a nem fertőző betegségeket illetően Ujhelyi István EP-képviselő közösségi oldalán. A dokumentum azokkal a betegségcsoportokkal és megelőzésük fontosságával foglalkozott, amelyek egyéni következmények miatt alakulnak ki, nem pedig – mint a vírusok, járványok esetében - emberről emberre történő fertőzéssel.
Ujhelyi szerint jelentőségük jóval nagyobb, mint gondolnánk, hiszen a statisztikák szerint ezek a betegségek felelősek az összes halálozás közel kilencven százalékáért az Európai Unióban.
Az elfogadott dokumentum nagy hangsúlyt fektet a megelőzésre és a betegségek kezelésének hatékonyságnövelésére, a korai diagnózisok felállítására és ennek köszönhetően az egészségügyi rendszerek költségeinek csökkentésére is.
Ujhelyi véleménye a szavazást követően az, hogy az EP többsége által elfogadott jelentés többek között arra szólítja fel a tagállamokat, hogy növeljék a célzott egészségügyi ellenőrzésekre és szűrésekre fordított támogatásokat, javítsák az integrált ellátás működését, valamint biztosítsanak az alapellátásban dolgozó szakembereknek olyan képzéseket, amelyek segítségével könnyebben tudják azonosítani a magas kockázati csoportba tartozó betegeket. A jelentés kitér emellett az új technológiákhoz és innovációhoz kapcsolódó beruházások támogatására, illetve kiemeli a nem fertőző betegségekkel foglalkozó uniós partnerségek kialakításának szükségességét is.
„Több hónapos munkafolyamat zárult le a mai szavazással, ezzel sikerült egy újabb fontos építőkövet behelyeznünk a részben általam kezdeményezett Európai Egészségügyi Unió átfogó rendszerébe" -
írja a képviselő, aki szerint a nem fertőző betegségek nemcsak az élethosszra, de az életminőségre és – erre kevesen gondolnak – az egészségügyi ellátórendszerek leterheltségére és a munkaerőpiacra is világos és egyértelmű hatással vannak.
Hozzáteszi: A 30-70 év közötti, korai halálozások több mint kétharmada szív- és érrendszeri, krónikus légzőszervi-, vagy rákos, illetve cukorbetegség miatt következik be; ezek jelentős részét pedig megfelelő megelőző munkával, korai felismeréssel és hatékonyan működő egészségügyi ellátórendszerekkel meg lehet akadályozni.