Még valamivel több mint három hetük van az önkormányzati, nemzetiségi és európai parlamenti (EP-) választáson induló jelölteknek és jelölőszervezeteknek arra, hogy eltávolítsák a kampány időszakában a közterületeken elhelyezett plakátjaikat.
Egy héttel a választás után az ország nagyon sok pontján láthatók még hirdetőtáblákra, hirdetőoszlopokra, villanyoszlopokra kihelyezett választási plakátok. Az MTI összeállítása emlékeztet: a választási eljárási törvény szerint a szavazás napjához képest egy hónapon belül, tehát július 9-én 16 óráig kell eltüntetni e plakátokat. A jogszabály szerint a plakátot annak kell eltávolítania, aki azt elhelyezte, vagy akinek érdekében elhelyezték.
Az önkormányzatok a határidő lejártát követően maguk is eltávolíthatják a plakátokat, majd annak költségét kiszámlázhatják.
A legtöbb önkormányzat a választási időszakra hirdetőtáblákhoz hasonló "kampányoszlopokat" helyezett ki a közterületekre; a jelöltek és a jelölőszervezetek ezekre ingyenesen ragaszthatták fel plakátjaikat, szóróanyagaikat - írja az MTI. Az önkormányzatok így próbálták megelőzni a "vadkampányolást", vagyis azt, hogy a jelöltek, jelölőszervezetek aktivistái a plakátokat házfalakra, villanyoszlopokra, aluljárók falára vagy hidakra ragasszák fel.
Az ügy egyik érdekessége, hogy ahogy korábbi cikkünkben is írtuk, a megrongált plakátokat is azoknak kell eltüntetniük, akik eredeti állapotukban kihelyezték - a megrongálónak ezzel nem lesz dolga.
A másik érdekesség, hogy gyakorlatilag minden jelölt, jelölőszervezet dolgozhat a plakátok eltávolításán, kivéve az ellenzéki pártok közül legjobb eredményt elért Tisza Párt: ennek vezetője, Magyar Péter ugyanis elmondta, nem hisz ebben a népszerűsítési eszközben. Úgy fogalmazott:
"a politikai elit pártjai micsoda vizuális szennyezést követnek el, amikor teljesen feleslegesen teleplakátolják a gyönyörű településeinket."