6p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Egy megfelelően rongyrázó esküvő esetén a határ árban is a csillagos ég, de néhány millió alatt nem lehet már megúszni a boldogító igent. De min próbálhatnak spórolni az ifjú párok és milyen újdonságokkal próbálják meg mégis rávenni őket a költésre?

Felújítjuk a lakást vagy világra szóló lagzit csapunk? Utóbbi sokszor csak a külvilágnak szól, és az érintettek kimerültek és fáradtak lesznek tőle, de szeretni ettől nem fogják jobban egymást. Az esküvői trend úgy tűnik, itthon kissé a spórolás felé hajlik, és ezért igazán senki nem tehet szemrehányást a jelenlegi árak mellett, de persze akadnak kivételek.

A dilemma valós, mert állítólag 3 és 7 millió forint közötti ma egy-egy parádésabb esküvő költségkerete. Persze lehet igent mondani ennek a töredékéért is, de ez vagyonosabb körökben nem divat, a presztízs miatt sem.

A menyasszony óhaja vagy a családé?

Ne legyünk pesszimisták, gondoljuk azt, hogy a pár örök életre együtt marad. De nem a nagy felhajtástól lesz boldog a házasságuk, ezt mindenki tudja. Az ok a nagy hacacáréra többnyire az, hogy elvárja a család, a társadalom, a kollégák, a barátnők. Az is lehet, hogy az ara álma a sokmilliós esküvő, de legalább ilyen gyakran előfordul, hogy másnak teszünk ilyenkor kedvére, mondjuk a vőlegény családja kérésének, társadalmi státuszának.

A fiatalabbak hajlamosak arra, hogy kövessék az elszállt trendeket, képesek legyenek babazsúrt játszani a menyasszonnyal, negédes, giccses vagy akár natúr, bio, kézműves vendégajándékot kitalálni, napokig veszekedni a meghívó szövegezésén, küllemén.

Nehéz kihagyni a lakodalmi hercehurcát

Ünneprontás, de tény, hogy a magyarországi házasságkötések fele válással végződik. Most arról nem beszélve, hogy sokszor a menyasszony és a vőlegény eleve nem biztos a dolgában, de erről sem illik beszélni. Nem mindenki ahhoz megy férjhez-feleséghez ugyanis, akibe igazán szerelmes volt, az ok ezerféle. Ez a lakodalom előtt már mindegy, a boldogság fennen mutatása kötelező.

A döntés legtöbbször pénztárca kérdése. Bár nemritkán amellett dönt az ifjú pár, hogy elutaznak egy távoli szigetre, összekötve a gyűrűcserét a nászúttal, nem törődve a rokonok dohogásával, hogy kihagyták a nagy lakodalmi itthoni hercehurcát. Ez főleg a vidéki párok esetében jelent szembeállást a szokásokkal.

A helyszín alapvető fontosságú, de az állóképek helyét kezdik átvenni a mozgóképek
A helyszín alapvető fontosságú, de az állóképek helyét kezdik átvenni a mozgóképek
Fotó: Pixabay

Hajcihő, Amerikából

A rendszerváltás után kezdett beáramlani az esküvői ipar, főleg Amerikából. Elég csak az amerikai filmek ikonikus jeleneteire emlékezni, mint a tánctanítás a Lagzi randiban, a filmezés, videózás a Love Actually-ben (Igazából szerelem). A hajcihő mediterrán részleteire, amelynek semmi szüksége nincs az ifjú párnak, a Bazi nagy görög lagzi nyújt, feledhetetlen kacagtató élményt.

Az iróniából azonban nem tanul senki. Főleg, mert az iparág nem hagyja. Érthetően prosperálni  akar annak minden vállalkozói rétege. Ebbe nagymértékben belejátszik az esküvő helyszínek elképesztő versenye. Kastélyok, eldugott falvak, Tisza-parti romantika, felkapott birtokok, rendezvényközpontok, a természet lágy öle és luxusszállodák versenyeznek a házasulandók kegyeiért. Nagyon népszerűek azok a helyszínek, ahol hírességek esküvője zajlott. Legendássá vált az a birtok, ahol Palvin Barbara és Dylan Sprouse, a két világsztár mondta ki egymásnak az I do-t, vagyis a boldogító igent.

Ki, min spórol?

A Facebookon hirdetési özön zúdul a böngészőkre, külön az esküvő megörökítéséért. Állítólag ugyanis idén a profi filmezésen, videózáson akarnak sokan spórolni. Régen persze megtette néhány esküvői fotó, amely egyszer odakerült és mindörökre ott volt látható a komódon. Ez a műfaj külön ágazatát képviselte a hazai fotográfiának.

Ma a filmezés vette át ezt a szerepet, annak is inkább a nem beállított formája. Ahogy az egyik hirdetés fogalmaz: „gondoskodunk róla, hogy természetesen és felszabadultan viselkedjetek a kamera előtt, így tudnak megjelenni a legőszintébb érzelmek. A megfelelő fényekkel és beállításokkal minden felvételen ragyogni fogtok… Az utómunkálatok során kiválogatjuk a legszebb jeleneteket, hogy a végső film esztétikailag lenyűgöző és érzelmileg hatásos legyen. Még a film átadása után is állunk rendelkezésetekre, az apró javításokat, módosításokat elvégezzük további költségek nélkül.”

Ma mindenki pénzt kér

Az egyik kulcskérdés, mit illik ajándékba adni és mit nem. Régebben divat volt ajándéklistát készíteni a párnak, kitől mit szeretnének. Ez eléggé megosztó szokás, miért kell nekem bizonyos típusú mikrohullámú sütő után rohangálni, amikor kétszer láttam eddig életemben a távol élő unokahúgomat? Újabban mindenki pénzt kér, legalább annyit, amennyibe a vacsora került. Ez ötvenezernél kezdődik, aztán még az odautazás, a szállás. Szóval százezer alatt ezt nem lehet megúszni, nem egészen közeli rokon esetében sem. És akkor még ajándékról szó sem esett, bár tárgyi ajándékokra már nem tartanak igényt a fiatalok.

Fejenként 50 ezernél kevesebből nehéz kihozni egy lakodalmi lakomát
Fejenként 50 ezernél kevesebből nehéz kihozni egy lakodalmi lakomát
Fotó: mfor/Mester Nándor

Az esküvői ruhaszalonoknak sem megy túl jól állítólag, újabb és újabb ötleteket, szépséges kirakatokat, poénos kiegészítőket kell kitalálni a nagyobb forgalomhoz. A minap olvastam, hogy a legdivatosabb hazai ruhaszalon– nem kölcsönző!  - feltalálta az esküvői edzőcipőt. Kétségkívül hasznos ötlet, hiszen fél napig álldogálni a fehér, strasszos díszes tűsarkúban, bizony elég embert próbáló feladat.

A műszempilla kötelező

A virágkötők, ékszerészek, kozmetikusok, fodrászok se hagyják magukat. A műszempilla újabban állítólag kötelező, márcsak a fotózás miatt is. Hetekkel előtte meg fogyózni illene, és ez talán a legnagyobb kihívás. Ha éppen nem akar az ara a szertartás közepén, éhesen, fűzőben elájulni.

A limuzin döntés kérdése – vagy megteszi a rokonok közlekedésben való segítsége? Esetleg hintó vagy lovaskocsi? Utóbbinál vigyázni kell az ara ruhájára, cipőjére.(Tartalék szandál mindig legyen kéznél, mert éjfélig akkor se lehet bírni a szenvedést okozó három pántban, ha nem törik ki a sarka a hintóra való felszállásnál.)

Van az a gázsi

Zene? Nos, igen, lehet dj, de az élőzene menőbb. A cigányzene csak akkor, ha erre van ráállva a közönség ízlése, főleg az idősebbeké. Méregdrága egyedi esküvői ruhakölteményben és poénos, vagány sneakersben nem éppen erre akarja ropni az ifjú pár. Milliárdosoknál az a trend, hogy művészeket hívnak el fellépni, hogy kiket, az pénztárcától függ, meg a kiszemelt művész hajlandóságától. Bár Rod Stewart is hajlandó volt énekelni Magyarország leggazdagabb emberének esküvőjén, tehát nem A-listás sztároknál már főleg csak a gázsi dönt…

 

 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!