Mivel az MNB csak a hó közepén publikálásra kerülő előzetes jegybanki mérleghez szokott elemzést mellékelni, így egyelőre csak találgatni lehet, hogy pontosan milyen folyamatok állnak a háttérben.
Egyrészt a negyedik negyedévben kell az államnak visszafizetnie 2 milliárd eurót a 2008-as IMF-EU mentőcsomag részeként az Európai Bizottságnak, másrészt a devizahitelek elszámoltatásával kapcsolatban az MNB október 13-n elindította azokat az eszközeit, amelyek a bankoknak segítenek a szükséges devizamennyiség "előteremtéséhez" a jegybanki tartalékok terhére.
A mentőcsomag 2 milliárd eurós visszafizetésének pontos dátumát nem ismerjük, de mivel sem a kormányzati kommunikációban, sem a sajtóban nem jelent meg olyan adat, hogy erre már sor került volna, így első körben feltételezhetjük, a tartalékok csökkentése az MNB októberben indított eszközeivel van összefüggésben.
Ez utóbbiról azt tudjuk, hogy eddig a feltételes keretből 243, míg a feltétel nélküliből 750 millió euró értékben hívtak le a bankok. Mivel azonban a feltétel nélküli eszköz esetén egy kapcsolódó swap ügylet keretén belül a deviza egyből visszakerül az MNB-hez, így a tartalékok 1,47 milliárdos csökkenését ez önmagában nem magyarázza.
Könnyen lehet, hogy 2013-hoz hasonlóan az év végi, előző évhez képest csökkenő adósságráta elérése érdekében az államháztartás előtörleszt olyan devizalapú hiteleket, amelyek lejárata még nem lenne esedékes. Ez utóbbi feltételezést legkésőbb az ÁKK októberre szóló monitoring jelentése támaszthatja alá, vagy esetleg cáfolhatja.
Az NGM délben kiadott közleménye szerint már október végén sor került a 2 milliárd eurós átutalásra az Európai Bizottságnak. Így már érthető a jegybanki tartalékok 1,47 milliárdos októberi csökkenése. Sőt, az is látható, hogy a 2 milliárdos EB-törlesztés, illetve az MNB-eszközök maximum 243 milliós eurós "tartalékapasztása" mellett mintegy 700 millió eurót meghaladó devizabeáramlás is történt. (Feltehetően EU-forrás.)
mfor.hu