Az Osenat aukciósház közlése szerint az ikonikus fejfedőt, amely egyike a marengói csatában (1800) Napóleon által viselt kalapoknak, egy dél-koreai gyűjtő vásárolta meg.
Uralkodása alatt a császár nagyjából 120 kalapot fogyasztott el. A fejfedőket általában a Poupart & Cie cég biztosította számára, darabonként mintegy 60 frankos áron. Az aukció katalógusa szerint Napóleonnál mindig 12 kalap volt forgalomban. Mára nagyjából 20-30 kalapja maradt fenn, amelyek többségét múzeumokban őrzik. A vasárnap kalapács alá került példány kitűnő állapotát jelzi, hogy szürkészöld selyembélése is megvan.
Napóleon egyedi megjelenése nem a véletlen műve volt. A 19. század elején az ilyen kalapokat a sarkokkal előre, illetve hátrafele viselték, ám Napóleon, hogy "felhívja magára a figyelmet", elfordítva hordta a fejfedőt.
A kalapot a monacói hercegi palota Napóleon-múzeumának gyűjteményéből bocsátották árverésre. A kollekció nagy részét a 20. század elején gyűjtötte II. Lajos monacói herceg (1870-1949), majd a múzeumot 1970-ben megnyitó III. Rainier herceg gazdagította. A hercegi család saját történelmére összpontosító új muzeológiai tervek miatt válik meg a kollekció egy részétől. Az aukciósház szerint a gyűjtemény értékesítése az évszázad árverése a témában.
A szombat-vasárnapi fontainebleau-i aukción egyebek közt Napóleonról készült portrékra, a francia trikolórt idéző katonai derékszalagokra és medálokra, a császár márványból és bronzból készült mellszobraira, valamint különböző személyes tárgyaira - kesztyűkre, borotvára és zsebórára - licitálhattak az érdeklődők.
MTI