A nagy szezonális hatás annak volt köszönhető, hogy az idén májusban két munkanappal több volt, mint tavaly. Az ipari termelés növekedésének munkanaphatással kiigazított mérséklődése jelentős részben az egy évvel ezelőtt magas bázisnak köszönhető, azonban az ipari termelés 0,8 százalékkal csökkent az előző hónaphoz képest, amit nagyrészt annak köszönhető, hogy a beszállítói problémák miatt a Suzuki egyműszakos termelésre tért át, azonban júniusban visszatértek két műszakra, így júniusban újra erősebb növekedés várható - emeli ki Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője.
A szakember szerint a következő hónapokban az ipari termelés visszatérhet a növekedési pályára több új üzem illetve kapacitásbővítés termelésbe lépése miatt. "Annak ellenére, hogy a külső konjunktúra lassulni látszik, a hazai ipar számára kiemelten fontos német autóipar júniusban újabb történelmi csúcsot ért el. A következő hónapokban 5-7 százalék közötti növekedésre számítunk, azonban decemberben bázishatások miatt a növekedés elérheti a 20 százalékos tartományt, így az év egészében 10 százalék közeli növekedésre számítunk, ami jövőre 12 százalékra emelkedhet a Mercedes kecskeméti üzemének termelésbe állasának köszönhetően" - véli az elemző.
Nem ilyen optimista az MKB elemzője, Kondrát Zsolt, aki szerint szerint az év második felében 5-5,5 százalékos növekedés várható az ipartól, így a korábbi, egész évre vonatkozó 7,5-8 százalékos növekedési prognózist 7 százalékra módosította. Magyarázatként hozzátette azt is, hogy a belső kereslet továbbra is lanyha, és az ipari export üteme is lassuló tendenciát mutat.
Véleménye szerint erre a negyedévre éves bázison csak akkor jöhet ki pozitív ipari termelési adat, ha a június kiemelkedően jó lesz.
mfor.hu