A Moody's londoni bejelentése szerint a megerősítés a cseh kormány devizában és hazai valutában kiadott kötvényeinek stabil kilátású "A1" besorolására, a rövid futamidejű szuverén devizakötvények "P-1" osztályzatára, a devizabetétekre meghatározott "A1/P-1" szintű országplafonra, a kereskedelmi adósokra megállapított "Aa1/P-1" felső devizaadósság-besorolási korlátra, valamint a helyi valutában vezetett adósságok és betétek lehetséges legjobb, "Aaa" országplafon-minősítésére vonatkozik.
A megerősítéshez fűzött londoni elemzésében a hitelminősítő kifejti, hogy egy szuverén adóst három lehetséges beszűrődési csatornán - a kormányzati finanszírozáson, a pénzügyi rendszeren és a reálgazdaságon - keresztül fertőzhet meg az euróövezeti periféria járványa.
Csehország esetében azonban a kormányzati finanszírozáson és a pénzügyi rendszeren keresztül beszivárgó válság kockázata "elhanyagolható", mivel a cseh kormány mindenekelőtt helyi valutában történő belső finanszírozásra támaszkodik. Ennek forrása a "mély likviditású, bár alulfejlett" cseh tőkepiac. A bankrendszeren belüli bőséges likviditás csökkenti a finanszírozási költségeket, amelynek eredménye alacsony és megfizethető kamatteher - áll a Moody's csütörtöki londoni elemzésében.
A Moody's szerint a közvetlen reálgazdasági járványveszély is "korlátozott", bár a cseh gazdaság nyitottsága és exportfüggősége miatt közvetett hatások érhetik Csehországot, ha az euróövezeti periféria instabilitása érinti a fő kereskedelmi partnerek növekedését.
A közép-kelet-európai gazdaságokat fenyegető euróövezeti járványveszélyről a minap a Morgan Stanley közgazdászai is átfogó elemzést állították össze; ők szintén három lehetséges beszűrődési csatornát azonosítottak.
Az első az euróövezeti növekedés lassulása, amely lassíthatja a keletiek növekedését is, különösen azokban az országokban - Magyarországon, Csehországban és Romániában -, amelyekben nincs erőteljes hazai kereslet.
A második csatorna a nyugati bankok közép-kelet-európai kitettsége, amely a Morgan Stanley elemzése szerint jelentős, és jóval meghaladja a görög bankok szerepét a délkelet-európai térségben. A ház szerint végül a "magától értetődő" járványveszély a pénzpiacokról fenyeget.
A Morgan Stanley londoni szakértői szerint ha a "járványpszichózis eléri Közép-Kelet-Európát", a 2008-ban történtekből levonható tanulság az, hogy a piac "képtelen a különbségtételre". Így fordulhatott elő például, hogy 2008 végén a cseh piacok is zuhantak, jóllehet a cseh háztartásoknak nem is voltak devizaalapú adósságaik, alacsony volt az államadósság és a folyómérleg-hiány, a cseh bankrendszer pedig szilárdan állt a lábán. Egyszerűen a közelség a nyomás alatt lévő országokhoz - Magyarországhoz és Romániához - elégséges volt annak a következtetésnek a levonásához a piacon, hogy "Csehország is csak egyike a közép-kelet-európai országoknak, és mint ilyen, semmiben nem különbözik a többitől" - állt a Morgan Stanley elemzésében.
MTI