A civil egyesület a rengeteg visszaélés és a fogyasztók átverése miatt javasolja, hogy a Büntető Törvénykönyv megfelelő módosításával tiltsák be a fogyasztói csoportokat. Amennyiben ezt túl radikálisnak tartaná a jogalkotó szerv, úgy a fogyasztói csoportok szigorú szabályozását tartja szükségesnek.
A szabályozásnak a FEOSZ szerint ki kell terjednie a fogyasztó megfelelő tájékoztatására a szerződés minden részletéről és a fogyasztói csoport lényegéről. A szerződés aláírásától számított 30 napon belül indokolás nélküli elállási jogot kell biztosítani a fogyasztók részére, amely jog nem korlátozható, nem köthető feltételhez. Javasolják továbbá, hogy az utazási vállalkozásokhoz hasonlóan minimális vagyoni biztosítékkal rendelkezzen a fogyasztói csoport, valamint engedélykötelessé kell tenni ezt a vállalkozási tevékenységet, ha nem történik meg a csoportok betiltása törvényi szinten.
A FEOSZ szerint a fogyasztói csoportok a tapasztalatok szerint az anyagi helyzetük vagy koruk folytán kiszolgáltatott helyzetben lévők - adóslistán lévők, nyugdíjasok - hiszékenységére alapozzák hirdetéseiket.
A megtévesztett fogyasztók a remélt gyorskölcsön, készpénz helyett csupán vásárlói jogot kapnak, azt is bizonytalan időpontban. A vásárlói joghoz jutást pedig feltételhez, nevezetesen sorsoláshoz, illetve előtörlesztéshez kötik. Így előfordulhat, hogy a vásárlói joghoz a fogyasztó csak évek múltán jut hozzá, miközben fizetési kötelezettsége folyamatosan fennáll.
A FEOSZ arra is felhívja a figyelmet, hogy az ilyen vállalkozások nem egyszer eltűnnek, azaz bármifajta igényérvényesítés velük szemben lehetetlen.
MTI