Az elemzés szerint a magyar gépipari szektor cégei 1,55 százalékos haszonkulccsal működnek, miközben a számlákat átlagosan 60 nap alatt egyenlítik ki.
A szektor vállalatai "pénzügyileg egészségesnek" számítanak a magyar cégek között, elsősorban átlagos vagyoni helyzetük és fizetési szokásaik alapján - idézi a közlemény Vanek Balázst, az Atradius Hitelbiztosító országigazgatóját.
Az Atradius tapasztalatai szerint a gépiparban az átlagos felszámolási ráta jobb az országosnál: 2010-ben a szektor cégeinek mindössze 2,2 százaléka ellen folyt felszámolási eljárás. Ugyanakkor még ilyen kedvező körülmények megléte esetén is fontos a kockázatok minimalizálása, hiszen az átlagos számlaérték igen magas a szektorban, így akár egyetlen kifizetetlen követelés is bajt okozhat, emellett a partnerek többsége nagyrészt külföldi - mutat rá Vanek Balázs.
A hitelbiztosító elemzése szerint a magyar gépipar előnyei között említhető az ország kedvező földrajzi fekvése, az európai uniós tagállamok szintjén alacsonyabbnak számító működési költségek (például alkalmazotti bérek), valamint az, hogy a kevésbé kockázatos szektorok közé tartozik az átlagnál alacsonyabb felszámolási mutatókkal.
A jelentés szerint kedvező fejlemény, hogy Magyarországon egyre inkább széleskörűvé válik a német típusú szakmai oktatási és szakmunkásképzési rendszer, így a gépipari és autóipari cégek jól képzett munkaerőt szerződtethetnek, anélkül, hogy további költségekkel járna a munkaerő betanítása.
Ugyanakkor a hátrányok között említhető a nagyfokú függőség a külföldi piacoktól, a forint árfolyamának erős ingadozása, valamint az, hogy mivel az értéknövelő szolgáltatások foka alacsony, ezért a termelés könnyen Ázsiába költöztethető - hívja fel a figyelmet az Atradius elemzése.
MTI