A kínai bankközi finanszírozási kamat a múlt hét keddje óta jelentős mértékben emelkedett, amikor a jegybank bejelentette, az inflációs nyomás miatt 50 bázisponttal emeli a bankok kötelező tartalékrátáját. A hétfőn hatályba lépő intézkedés immár a hatodik ilyen emelés volt az idén.
A hét napos, súlyozott átlagú bankközi kamatláb, amely a rövid távú bankközi hitelezés költségeinek irányadó mutatója, 8,81 százalékra szökött szerdán, ami a legmagasabb szint 2007 októbere óta. Az elmúlt hat kereskedési napon összesen 463 bázisponttal nőtt a kamatláb.
A kínai pénzügyminisztérium csütörtökön a kilátásba helyezett 20 milliárd jüanos (576 milliárd forint), egy év lejáratú állampapír-kibocsátásnak csupán 67 százalékát tudta kihelyezni a megcsappant bankpiaci likviditás miatt. A jegybank heti gyakorisággal folytat nyíltpiaci ügyleteket, amikor egy éves és három hónapos lejáratú papírokat bocsát ki a likviditási felesleg lecsapolására.
Kedden a jegybank 1 milliárd jüannyi egy év lejáratú kincstárjegyet értékesített 3,4019 százalékos hozam mellett azt követően, hogy az elmúlt 11 hétben rendre 3,3058 százalék volt a hozamszint. Az előző hét csütörtökén a három hónapos papírok hozamrátája 8 bázisponttal 2,9985 százalékra nőtt, április óta az első emelkedésével.
Egy sanghaji kereskedő szerint a pénzpiac szűkös pénzkínálata mellett a jegybanknak nagyon nehéz megfelelő keresletet találnia rövid távú kincstárjegy-kibocsátásaihoz. "Ha a csütörtöki, három hónapos lejáratú kibocsátáson is fennmarad a kereslethiány, akkor a hozamok tovább nőnek, ami növelheti a központi bank működési költségeit" - tette hozzá.
MTI