A jelentésben a PBOC kormányzója Csou Hsziao-csuan arról számolt be, hogy az intézmény az idén fokozott erőfeszítéseket tesz az árstabilitás elérésére.
A kínai fogyasztói árindex éves összehasonlításban 5,3 százalékkal nőtt áprilisban, ami magasabb az elemzők által korábban várt 5,2 százaléknál. Sokan úgy látják, a PBOC nem lesz képes teljesíteni az idei évre tervezett 4 százalékos inflációs célszámot.
A jegybank az árnövekedés megfékezése érdekében az elmúlt hat hónapban nyolcszor emelt a bankok kötelező tartalékrátáján és október óta négyszer növelte az irányadó alapkamatot.
A PBOC arról számolt be, hogy továbbra is figyelmet fordít a megfelelő likviditás fenntartására és a "társadalmi finanszírozás ésszerű" szintjének biztosítására, miközben több pénzt juttat a reálgazdaságnak és a kis- és középvállalatoknak.
A "társadalmi finanszírozás" mércét a kínai jegybank vezette be annak érdekében, hogy pontosabb képet adjon a gazdaság pénzkínálatáról. A mutató, a jüanhiteleken túl, a kevésbé szabályozott tröszthiteleket, a vállalati kötvénykibocsátások értékét és a nem pénzügyi vállalatok tőkeemeléseit is tartalmazza.
A jegybank jelentésében megismételte korábban többször hangoztatott, a jüan árfolyamának piaci alapokra helyezése melletti elköteleződését. "A jüan árfolyamát alakító mechanizmusok javítása segíti a reálgazdaságot és fontos szerepet játszik a külkereskedelmi egyensúlytalanságok csökkentésében" - írja a PBOC.
MTI