3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A hagyományos, munkaintenzív termékek helyett egyre nagyobb szerep jut technológiaintenzív termékeknek a kínai-magyar kereskedelemben, tavaly a gépipari és informatikai cikkek a kereskedelem értékének mintegy 90 százalékát adták - mondta Kao Csien (Gao Jian), Kína magyarországi nagykövete csütörtökön az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) budapesti rendezvényén.

A nagykövet elmondta: a két ország közötti külkereskedelem az előző évben elérte a 8,72 milliárd dollárt, ami éves összehasonlításban  28 százalékos növekedést jelent. Az idei év első két hónapjában további 20,7 százalékkal nőtt a kereskedelem volumene - tette hozzá.

Csien arról tájékoztatott, hogy Kína összesen 2,5 milliárd dollár értékben hajtott végre beruházásokat Magyarországon, elsősorban a pénzügyi, repülőgép-ipari, kereskedelmi, vegyipari és logisztikai szektorokban. A kínai-magyar vegyesvállalatok mintegy 10 ezer fővel bővítették alkalmazottaik számát, miközben a  magyar vállalatok által Kínában elindított projektek száma tavaly meghaladta a 670-et - tette hozzá.

Kiemelte: a beruházások értéke mind Kínában, mind Magyarországon nőtt, és az együttműködés egyre inkább eltolódik a hagyományos területekről, például a zöld gazdaság és a jogi szolgáltatások irányába. Az előző évben magyar vállalatok is részt vettek az első kínai zöldipari és zöldtechnológiai kiállításon; hamarosan megnyílhat Budapesten egy kínai jogi vállalat első magyarországi irodája - fejtette ki a nagykövet.

A kínai gazdaságról elmondta: az elmúlt évek 9,9 százalékos gazdasági növekedése 7,7 százalékra lassulhat le. Miközben Kína a világ második legnagyobb gazdaságává nőtte ki magát, az egy főre jutó GDP mintegy harmada a magyarnak, és az egy főre eső jövedelem 100 dollár alatt van. Nem szabad elfelejteni, hogy Kína még mindig egy fejlődő állam - hangsúlyozta Csien, hozzátéve: az ország hatalmas kihívások előtt áll.

Csien szerint Kína bővüléséhez a versenyképesség a környezetvédelmi kiadások és az életszínvonal növelésére, a kutatás és fejlesztés bővítésére, illetve a régiók közötti különbségek csökkentésére van szükség.

A nagykövet amellett érvelt, hogy Kína előtt nincs visszaút, nem zárhatja be kapuit a külföldiek elől, inkább további nyitásra lehet számítani. Kiemelte, hogy a Kínában regisztrált külföldi vállalatok nem szenvednek semmilyen hátrányt a helyi társaságokkal szemben. "Kína elkötelezett a békés fejlődés mellett", prosperitása a békés nemzetközi környezeten múlik – tette hozzá.

A kínai nagykövet előadásában elmondta: Kína és Magyarország között hasonlóság van abban abban a tekintetben, hogy mindkét állam fenntartható növekedési pálya kialakítására és az életszínvonal növelésére törekszik. Ehhez bővíteni kell a két ország közötti kereskedelmi kapcsolatokat.

Kérdésre válaszolva Csien elmondta: a magyar termékek, így a tokaji bor, a mangalica, a libamáj értékesítéséhez meg kell találni a megfelelő csatornákat. "Kínában csak a francia bort és a francia libamájat ismerik az emberek" - jelezte a nagykövet.

A kínai építőipari vállalatok esetleges magyarországi szerepvállalásról úgy szólt: előbb kisebb munkákkal bizalmat kell kialakítani a kínai vállalatok iránt, és csak később gondolkozhatnak nagyobb projektekben. Magyarországnak nincsen nagy sebességű vasútvonala, ilyen már létezik Peking és Sanghaj között - tette hozzá.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!