3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Mol-részvények tavaszi megvásárlása óta az állam jelentős veszteséget könyvelhetett el, azonban a kormány bízik a nemzetközi elemzők céláraiban és abban, hogy valóban 25 ezer forint felett van a papírok reális ára - olvasható a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) pénteken kiadott közleményében.

Mint arról beszámoltunk, eddig majdnem 140 milliárd forintot bukott a magyar állam azzal, hogy májusban visszavette a Mol 21,2 százalékát az orosz Surgutneftegaztól. Az olajpapírok jelenleg 16 400 forinton forognak a tőzsdén, ami másfél százalékos emelkedést jelent tegnaphoz képest.

"A Kormány az Alaptörvényben lefektetett elvek szerint Magyarország hosszú távú gazdasági stabilitását szem előtt tartva felelősen gazdálkodik a nemzeti vagyonnal, a közösség érdekeit figyelembe véve törekszik annak gyarapítására és a stratégiai jelentőségű vállalatok magyar tulajdonban való megtartására. A Kormány nem járt el másként a nemrégiben ismét állami kézbe került Mol-részvénycsomag esetében sem" - olvasható az NFM közleményében.

A minisztérium kiemeli, hogy a kormányt nem a rövidtávú pénzügyi és politikai haszonszerzés, hanem a hosszú távú stratégiai gondolkodás vezette a Mol 21,2 százalékos részvénycsomagjának visszavásárlásakor.Emellett továbbra is arra törekednek, hogy gyarapítsák a nemzeti vagyont és megerősítsék az állam tulajdonosi szerepét a nemzetgazdasági szempontból stratégiai jelentőségű vállalatokban.


A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium a stratégiai tulajdonszerzést annak súlyához méltó körültekintéssel készítette elő, a megállapodás pontos körülményeiről az átláthatóság érdekében az Országgyűlés nyilvánossága előtt számolt be. A kormány nyilvánosságra hozta az országgyűlési határozati javaslat és a részvény adásvételi szerződés teljes szövegét, amely az Országgyűlés honlapján megtekinthető.

A Mol-részvények visszavásárlásához a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium nem vett igénybe közvetítőket, pénzügyi tanácsadót, befektetési bankot, ami a hasonló nagyságrendű ügyekkel összevetve nagyon jelentős tranzakciós költségmegtakarítást eredményezett - áll a közleményben.

A magyar állam a tőzsdén kívül, egyedi megállapodással vásárolta vissza a Mol stratégiai tulajdoni hányadát. Veszteség csak akkor keletkezne, ha a kormány felelőtlenül kezdene el kereskedni a tőzsdén a részvényekkel, ami azonban ellentétes a szándékaival. A Mol-részvények az európai olajvállalatokhoz képest továbbra is jól teljesítenek. Az elemzők előrejelzése szerint a Mol részvényárfolyama rövid és közép távon ugyan fluktuálódhat, de hosszú távon biztatóan magas, 25 000 forint feletti célár valószínűsíthető. A tőzsdei vállalatok részvényeinek jelenlegi árzuhanását a nemzetközi pénzpiac válsága idézte elő, a globális pénzügyi- és tőkepiaci folyamatok befolyásolása pedig kívül esik a Kormány hatókörén.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!