Mint arról beszámoltunk, eddig majdnem 140 milliárd forintot bukott a magyar állam azzal, hogy májusban visszavette a Mol 21,2 százalékát az orosz Surgutneftegaztól. Az olajpapírok jelenleg 16 400 forinton forognak a tőzsdén, ami másfél százalékos emelkedést jelent tegnaphoz képest.
"A Kormány az Alaptörvényben lefektetett elvek szerint Magyarország hosszú távú gazdasági stabilitását szem előtt tartva felelősen gazdálkodik a nemzeti vagyonnal, a közösség érdekeit figyelembe véve törekszik annak gyarapítására és a stratégiai jelentőségű vállalatok magyar tulajdonban való megtartására. A Kormány nem járt el másként a nemrégiben ismét állami kézbe került Mol-részvénycsomag esetében sem" - olvasható az NFM közleményében.
A minisztérium kiemeli, hogy a kormányt nem a rövidtávú pénzügyi és politikai haszonszerzés, hanem a hosszú távú stratégiai gondolkodás vezette a Mol 21,2 százalékos részvénycsomagjának visszavásárlásakor.Emellett továbbra is arra törekednek, hogy gyarapítsák a nemzeti vagyont és megerősítsék az állam tulajdonosi szerepét a nemzetgazdasági szempontból stratégiai jelentőségű vállalatokban.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium a stratégiai tulajdonszerzést annak súlyához méltó körültekintéssel készítette elő, a megállapodás pontos körülményeiről az átláthatóság érdekében az Országgyűlés nyilvánossága előtt számolt be. A kormány nyilvánosságra hozta az országgyűlési határozati javaslat és a részvény adásvételi szerződés teljes szövegét, amely az Országgyűlés honlapján megtekinthető.
A Mol-részvények visszavásárlásához a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium nem vett igénybe közvetítőket, pénzügyi tanácsadót, befektetési bankot, ami a hasonló nagyságrendű ügyekkel összevetve nagyon jelentős tranzakciós költségmegtakarítást eredményezett - áll a közleményben.
A magyar állam a tőzsdén kívül, egyedi megállapodással vásárolta vissza a Mol stratégiai tulajdoni hányadát. Veszteség csak akkor keletkezne, ha a kormány felelőtlenül kezdene el kereskedni a tőzsdén a részvényekkel, ami azonban ellentétes a szándékaival. A Mol-részvények az európai olajvállalatokhoz képest továbbra is jól teljesítenek. Az elemzők előrejelzése szerint a Mol részvényárfolyama rövid és közép távon ugyan fluktuálódhat, de hosszú távon biztatóan magas, 25 000 forint feletti célár valószínűsíthető. A tőzsdei vállalatok részvényeinek jelenlegi árzuhanását a nemzetközi pénzpiac válsága idézte elő, a globális pénzügyi- és tőkepiaci folyamatok befolyásolása pedig kívül esik a Kormány hatókörén.
mfor.hu