4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Bár az elmúlt napokban több jelentős esemény is történt, amelyeknek elvileg érdemben befolyásolniuk kellett volna a magyar eszközök árazását, a piac szinte mozdulatlan, az árak szűk sávban mozognak immár hetek óta. A Raiffeisen elemzői szerint a piaci szereplők kivárnak.

Múlt pénteken piaczárás után az S&P leminősítette hazánk adósságát. A piaci szereplők azonban megvonták a vállukat. Csak annyi történt, hogy most már kétszer kell felminősíteni hazánkat a jövőben ahhoz, hogy befektetésre ajánlott legyen. A héten az IMF-től egyértelmű utalás érkezett, nincs, és nincs is tervben hivatalos tárgyalás Magyarországgal. A piaci hatás gyakorlatilag észrevehetetlen volt. Nem igazán volt már befektető, aki szerint van szándék megállapodásra. A devizakötvények kibocsátásáról is voltak nyilatkozatok, de ezek sem hoztak igazán új információt. Idén már kockázatos lenne a decemberi szélcsendben ilyesmivel próbálkozni, jövőre pedig szinte elkerülhetetlen a kibocsátás, hiszen - már csak az IMF-megállapodás hiánya miatt is - szükség lesz a deviza forrásra. "Mégis, hiába tudjuk megmagyarázni egyenként az eseményeket övező piaci érdektelenséget, különös, hogy az utóbbi hónapban milyen stabil a magyar piac", morfondíroznak a Raiffeisen elemzői heti hírlevelükben.

A forinttal novemberben kevesebb, mint 3 százalékos sávban kereskedtek az euróval szemben, a hozamok is csak minimálisan mozogtak. Ilyesmire tavaly nyár eleje óta nem volt példa. Mindeközben az aukciókon rendre élénk kereslet van, de ez érdemi felértékelődéshez sem vezet. A bank szakértői szerint a legvalószínűbb magyarázat, hogy a piaci szereplők egyszerűen kivárnak. A magas kamat mellett nincs kedvük eladni, ugyanakkor a negatív hírek sokaságában nagy pozíciókat sem szeretnének magyar eszközökben. Kérdés, mi tudja kizökkenteni ebből a mederből a piacokat?

A kamatcsökkentésekkel a monetáris tanács óvatos. Bár folyamatosan haladnak előre, ez lavina-szerű eladásokat nem fog eredményezni. Az elnök személye körüli bizonytalanság persze komoly kockázat. A külpiacok esetében a kockázat kerülés újbóli megjelenése gerjeszthetne eladói nyomást. A belföldi hírek terén pedig egy pozitív fordulat okozhatna mozgást, ez erősíthetné a magyar eszközöket. "Egyelőre egyik téren sem látszik semmi ilyesminek a jele", írják a Raiffeisen elemzői.

Végre a BUX is jó hetet zárt

Három csökkenő hét után erőteljesen kedvező nemzetközi hangulat kellett ahhoz, hogy egy pozitív hetet sikerüljön összehozni a BUX indexnek. Sajnos, a forgalom immár harmadik hete egyre alacsonyabb, de legalább a 18000 pontot sikerült visszahódítani. Sőt, az 50hmá (18075) is megadta magát. E két szint már támaszként funkcionál, míg ellenállást első körben a 18400 képez.

A hét legizgalmasabb papírja kétséget kizáróan a Richter volt. A gyógyszeripari vállalat 2006 októbere óta nem látott heti forgalommal kapaszkodott a 35500 forintos ellenállások fölé. A fejleményeknek köszönhetően szinte az össze elemző vételre rakta, vagy felminősítette, a cég papírjait, amelyek az eladói nyomás elmúltával visszaszerezhetik megérdemelt 40000 forint közeli helyüket. Az elsődleges ellenállás a 36000/36500 forint közé tehető.

A Magyar Telekommal szembeni befektetői undor csak nem kíván elapadni. A telefontársaság papírjai történelmi mélypontoktól csak 2 forintra (393) zárt. A forgalom itt is három hete egyfolytában apad. Ha a 390 forintos immár harmadszor tesztelt ellenállás megtörik, nagyon gyorsan akár 15 forintot is zuhanhat az árfolyam. Ellenkező irányban a 400 forintot kellene leküzdeni első körben.

A Mol a hét közepétől több mint 8,5 százalékkal drágult, hogy heti szinten teljesen beárnyékolja az előző gyertyát. A forgalom ugyan alacsonyabb, mint volt a korábbi héten, de így is a negyedéves átlag duplája volt. Egyértelmű ellenállás a 18500 forint, ami felett újra az októberi sávba (18500-19000) kerül vissza. Támaszt az áthágott mozgóátlagok (100-, 200napos) képeznek 17500 forint környékén.

Az OTP pénteki teljesítményének köszönhetően 4000 forint felett zárt, így visszakerül a 4000-4200 forintos sávjába, ami október közepétől jellemző volt rá. A forgalom négy hét erősödés után visszaesett. A negyedéves átlagot legutoljára október végén haladta meg.

Az elmúlt hetek viharai után úgy tűnik, hogy a nemzetközi hangulat kedvezőbbre fordulása idehaza is meghozza gyümölcsét, talán pont Mikulásra, és lehet majd örülni a remélhetőleg elinduló év végi ralinak, vélekednek a Raiffeisennél.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!